27/05/2024
Αμόκ 23 19 19 23 2 86 -
Pink Paper 11 17 28 28 8 92 -

Νικητές στην ματσάρα οι Pink Paper!

Το βράδυ της Δευτέρας 27 Μαΐου σε ένα εντυπωσιακό και παράλληλα δραματικό παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της Summer Master που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Pink Paper πέτυχαν τεράστια νίκη απέναντι στην Αμόκ.

Η Αμόκ μπήκε πιο συγκεντρωμένη και πιο αποφασισμένη στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλε απόλυτα τον δικό της ρυθμό και με το δίδυμο Γραμματικού – Σπαχίου να κάνουν σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα με 8 πόντους έκαστος, πήρε διαφορά 12 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, οι Pink Paper που αντιμετώπισαν πολλά αμυντικά προβλήματα, στηρίχθηκαν κυρίως στον Μποτσάκο που πέτυχε 5 πόντους.

Πλούσιο από σκορ και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο αυτήν την φορά και την Αμόκ να πηγαίνει με διαφορά ασφαλείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο killer Σπαχίου με 4 τρίποντα και ο Γραμματικός με 7 πόντους ανέλαβαν εξολοκλήρου το σκοράρισμα για τους Κίτρινους, ενώ τους Pink Paper οδηγούσαν Μποτσάκος – Αζάρ με 4 πόντους και Κοντομίχος – Ζηζόπουλος με ένα τρίποντο έκαστος, για το 42 – 28.

Η ματσάρα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με πολύ μεγάλη συχνότητα πλησιάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 4 πόντους. Η ραψωδία του Μποτσάκου με 14 συνεχόμενους πόντους, η δύναμη του Αζάρ από κοντά με 6 και το τρίποντο του Κωλλέτη , έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο στρατόπεδο της Αμόκ που πλήρωσε την αμυντική αδράνεια , ο Βιγικάκης ανέβασε στροφές με 8 πόντους , με τον σταθερό Σπαχίου να προσφέρει ακόμα 6, για το 61-56.

Συγκλονιστικό, τρομακτικό, απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο με την αγωνία να κορυφώνεται στα τελευταία λεπτά και το παιχνίδι να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι Pink Paper με εντυπωσιακό τον Μποτσάκο με 12 πόντους και πιο κομβικό παίκτη τον Κοντομίχο με τρία τρίποντα έδειχναν έτοιμοι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, όμως η Αμόκ με τον τρομερό Σπαχίου που είχε βάλει ήδη 9 πόντους, αλλά πήγε να γίνει μοιραίος με δύο χαμένες βολές να σκοράρει τρίποντο από τα 8 μέτρα, έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο(84-84)!

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση της Αμόκ αλλά και την αριθμητική υπεροπλία και με τον Κοντομίχο να βάζει και πάλι φαρδιά πλατιά την υπογραφή του σε άμυνα και επίθεση με 4 πόντους, πήραν τη νίκη με 86 – 92.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μποτσάκος με 37 πόντους, 6 ριμπάουντ,5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σπαχίου με 39 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 9, Αβράμπος, Βιγικάκης 13(12ρ.), Γραμματικός 23(10ρ.), Κορίνθιος,Σπαχίου 39(12ρ.).

Pink Paper (Αζάρ):Αζάρ 19(13ρ.), Ζηζόπουλος 3(10ρ.),Καππής 7,Καρπούζης 5, Κοντομίχος 16(7 τάπες),Κωλλέτης 5(9ρ.), Μποτσάκος 37.

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε και τα επιθετικά υπερόπλα των δύο ομάδων.