13/02/2024
Thunder 10 15 21 20 - 66 -
Deportivo Faliro 21 20 22 16 - 79 -

Νίκη τετράδας για την Deportivo Faliro!

Η Deportivo Faliro είχε τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και πήρε μια εύκολη όπως αποδείχθηκε νίκη απέναντι στην Thunder με σκορ 66-79.

H Deportivo Faliro μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Γαρμπή προηγήθηκε 0-8. Η Thunder δυσκολευόταν αρκετά να πετύχει καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο με την διαφορά για τους φιλοξενούμενους να αυξάνεται. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 10-21.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπίμπας πήρε φωτιά έξω από τα 6.75 και αύξησε και άλλο το προβάδισμα για την Deportivo Faliro. Πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα βοήθησε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να προηγείται στο ημίχρονο με σκορ 25-41.

Στην τρίτη περίοδο η Thunder βρήκε σκορ στην επίθεση με τους Κούρτη και Γεωργίου, όμως η Deportivo Faliro συνέχισε να είναι εξαιρετική στην επίθεση και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-63.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει γερές βάσεις νίκης και όλα είχαν κριθεί ουσιαστικά. Έτσι η Deportivo Faliro πήρε την νίκη με σκορ 66-79, κάλυψε και την διαφορά από την ήττα στον πρώτο αγώνα και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Τριανταφυλλίδης με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κλήμος με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/48 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/42 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 12/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.

Thunder (Ζαΐμης): Πέππας 4, Κούρτης 15, Ζαΐμης 5, Αγγελόπουλος 3, Τζούρτος 5, Μαστορίδης 9, Γεωργίου 8, Κλήμος 17.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Τριανταφυλλίδης 18, Γκιουλιστάνης, Γαρμπής 9, Κηρύκος, Μαρούσος 12, Μπίμπας 17, Κακαλέτρης 12, Μαρινάκης 11.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Deportivo Faliro.