09/03/2023
Άξονας BC 24 26 23 14 - 87 -
Αδάμαστος 17 16 22 24 - 79 -

Νικητής στο ντέρμπι ο Άξονας BC!

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με πολλές δυνατές μάχες καθώς και οι δύο ομάδες πάλεψαν για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Νικητής από αυτές τις μάχες βγήκε η ομάδα του Άξονα BC, με τον Ερμείδη και τον Κυπριανίδη να ξεκινάνε ζεστοί των αγώνα. Ο Αδάμαστος έμεινε κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Σαραφίδη και του Ρεβάχ διαμορφώνοντας το 24-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας BC ανέβασε την απόδοση του με τον Γκόφα και Ερμείδη να συνεργάζονται άψογα και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Αδάμαστος πάλεψε σε όλη την περίοδο να μείνει κοντά με τον Μυλωνά και τον Μπαλοδήμο, όμως η αστοχία από την περιφέρεια στοίχισε στην ομάδα με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 50-33.

Ο Αδάμαστος ξεκίνησε την αντεπίθεση του στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε σκορ με τις συνεργασίες του Άγγελου Κυρίμη, του Ρεβάχ και του Τρακοσάρη, όμως ο Άξονας BC κράτησε την συγκέντρωσή του και έλεγξε τον ρυθμό σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου με τον Αντικατζίδη και τον Τζιβάνη να βρίσκουν λύσεις για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 73-55.

Η αντεπίθεση του Αδάμαστου συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο. Εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των αντιπάλων του και με τον Ρεβάχ μπροστάρη μείωσε σιγά σιγά την διαφορά. Ο Άξονας BC χαλάρωσε την άμυνα του αλλά δεν το πλήρωσε καθώς με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κράτησε την διαφορά και πήρε την νίκη με το τελικό 87-79.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κυριάκος Γκόφας με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τον Αδάμαστο ξεχώρισε ο Ρεβάχ Ίζη με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Άξονας BC: Γκάτζιος 2, Τζιβάνης, Ερμείδης 28(5), Γκόφας 22, Αντικατζίδης 13, Κυπριανίδης 18(1), Γκούμας 2, Γουγουλάκης 2.

Αδάμαστος: Κυρίμης Σ. 2, Μαυρίδης 4(1), Καρακωνσταντινίδης, Κυρίμης Α. 9, Μυλωνάς 9, Λέος, Σαραφίδης 9(1), Βαλαβανίδης 5(1), Μπαλοδήμος 7(1), Τρακοσάρης 5(1), Ρεβάχ 29(1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι δύο ομάδες.