Kill Beer 15 15 13 18 - 61 -
Kasonic Beers 10 10 20 12 - 52 -

Νικήτρια η Kill Beer στο ντέρμπι της... μπίρας!

Για την πέμπτη αγωνιστική της Development League, η Kill Beer υποδέχτηκε στο Μαζαράκη τους Kasonic Beers στην μάχη της... μπίρας.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, μένοντας χαμηλά στο σκορ. Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και με πρωταγωνιστές τους Παντελόπουλο, Τσοκαντά και Μπογέα προηγήθηκαν με 15-10. Οι Kasonic Beers έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Γ. Ζυγούρη και Ματακίδη.

Εντυπωσιακή ήταν η Kill Beer στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σαλονίκα, Παντελόπουλο, Τσοκαντά και Καρέλλο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-10 και απέκτησε μια διαφορά ασφαλείας. Οι Γ. Ζυγούρης, Κόκκαλης και Ματακίδη έδωσαν τις μάχες τους για τους Kasonic, ωστόσο θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Σκορ ημιχρόνου, 30-20.

Με αντεπίθεση διαρκείας οι Kasonic επέστρεψαν στο ματς και προβλημάτισαν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους (36-32). Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Ασημακόπουλος, Γ. Ζυγούρης και Ματακίδης. Οι Μπογέας και Καραδημητρίου προερχόμενοι από τον πάγκο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Kill Beer, όμως το προβάδισμα που είχαν στο πρώτο ημίχρονο εξανεμίστηκε. Το 43-40 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Τσοκαντάς ήταν το πρόσωπο της περιόδου καθώς έβαλε συνεχόμενα καλάθια και έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του. Οι "πράσινοι" από την άλλη μεριά δεν ήταν τόσο εύστοχοι, όσο έπρεπε και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν ακόμα και το προβάδισμα. Έτσι, η Kill Beer με σπουδαίες άμυνες και μεγάλα καλάθια όταν η μπάλα "έκαιγε" κατάφερε να πάρει τη νίκη και να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 4-1.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσοκαντάς με 15 πόντους (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/9 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/33 δίποντα, 7/17 τρίποντα και 16/23 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/52 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Kill Beer (Καραδημητρίου): Γκούνας 3 (1), Καρέλος 2, Καραδημητρίου 7 (1), Κουτσιούκης, Μπακάλης 6, Μπογέας 16 (2), Παντελόπουλος 7, Σαλονίκας 5 (1), Τουργέλης, Τσοκαντάς 15 (2)

Kasonic Beers (Μ. Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 6, Γκόνης 2, Γ. Ζυγούρης 18 (2), Β. Ζυγούρης, Μ. Ζυγούρης, Καρακωνσταντής 2, Κόκκαλης 4, Ματακίδης 7, Παπαδόπουλος 7, Προσηλιακός 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξε η Kill Beer στην τέταρτη περίοδο καθώς και η απόδοση των Μπογέα - Τσοκαντά.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 39 λάθη που έκαναν και οι δύο ομάδες συνολικά.