19/02/2024
Emporio Armani 18 7 12 17 - 54 -
Agrinio Cava Beers 5 10 17 13 - 45 -

Νικήτρια σε ντέρμπι απουσιών η Emporio Armani

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με απουσίες η Emporio Armani κέρδισε με 54 - 45 τους Agrinio Cava Beers.
Η ομάδα του Ντίνου Τσιαμάκη εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό της ξεκίνημα και άντεξε στη συνέχεια στην πίεση των αντιπάλων της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 8 - 0, πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα και έκλεισαν στο +13 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Emporio Armani προηγήθηκε με 14 και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 10 στο ημίχρονο.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Cava Beers πλησίασαν στους 3 και στο 30ο λεπτό η Emporio Armani ήταν μπροστά με 5.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα, οι Cava Beers μείωσαν μέχρι τους 6, αλλά η Emporio Armani είχε τις απαντήσεις και κράτησε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Τασιούλης που πέτυχε 21 πόντους, ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ.
Πρώτος σκόρερ των Cava Beers ήταν ο Λευτέρης Αραχωβίτης με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Νάσος Ρέντζιος με 13 και ο Χρήστος Στραβοδήμος με 10.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε στοιχεία ντέρμπι και κράτησε το ενδιαφέρον.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες δε βοήθησαν τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό και να πιάσουν καλύτερη απόδοση.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 6, Δάρλας Α., Δάρλας Φ. 4, Θεοφάνης 8(2), Κάππας 2, Κατερινόπουλος 1, Κοκοτός, Σβίγγος 9(1), Τασιούλης Ι. 3(1), Τασιούλης Χ. 21.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 20(6), Ζαρζανίκας, Καραθανασόπουλος, Ρέντζιος 13(2), Στραβοδήμος 10, Φραγγελάκης 2, Χαϊδής.