11/02/2024
Pharmaco Team 13 16 17 8 - 54 -
Emporio Armani 20 16 17 7 - 60 -

Νικήτρια σε παιχνίδι απουσιών η Emporio Armani

Τη 12η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Emporio Armani επικρατώντας με 60 - 54 της Pharmaco Team.
Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, οι πρωτοπόροι κατάφεραν να διατηρούν μια σταθερη διαφορά, άντεξαν στην τελική αντεπίθεση και πήραν τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 - 3 στα πρώτα λεπτά, όμως η Emporio Armani πλησίασε στο σκορ και μετά το 13 - 12 έτρεξε σερί 8 - 0 για το +7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά μέχρι και 10 πόντων, όμως στο ημίχρονο η Pharmaco Team μείωσε στους 7.

Η Emporio Armani προηγήθηκε με 14 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι "ροκάνισαν" ξανά τη διαφορά και μείωσαν στους 7 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Pharmaco Team πλησίασε στον πόντο, όμως η Emporio Armani έκλεισε το ματς με σερί 5 - 0 για το τελικό +6.

Πρώτος σκόρερ της Pharmaco Team ήταν ο Θοδωρής Σωτηρόπουλος με 20 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Κώστας Καρέτσος.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρήστος Τασιούλης με 17 πόντους, ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ, ο Βασίλης Θεοφάνης είχε 12 πόντους, ο Θωμάς Αγγέλης είχε 10, ενώ Betsson MVP ήταν ο Γιάννης Τασιούλης με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τι μας άρεσε. Η Pharmaco Team δυσκόλεψε τους πρωτοπόρους και το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες και των δύο ομάδων έπαιξαν ρόλο στην απόδοσή τους.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης 4, Αναστασόπουλος 2, Βάτσιος 3, Καρέτσος 10(2), Καρτσακλής 8, Πανταζής, Σωτηρόπουλος 20(5), Τσουκαλάς 7(1), Χολής.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 10, Θεοφάνης 12(4), Κάππας 5, Κοκοτός 2, Σβίγγος 8(1), Τασιούλης Χ. 17, Τασιούλης Ι. 6(2), Τρίκας Γ.