12/12/2022
Agrinio Cava Beers 16 14 14 14 - 58 -
Emporio Armani 12 12 12 19 - 55 -

Νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι η Dr. Pharmacy

Ένα από τα ντέρμπι που δε θα ξεχάσει κανείς εξελίχθηκε το βράδυ της Δευτέρας στο ΔΑΚ της Αερογέφυρας και βρήκε νικήτρια τη Dr. Pharmacy  με σκορ 58 - 55. Οι δύο κορυφαίες ομάδες του περσινού πρωταθλήματος και διεκδικήτριες του φετινού, έδειξαν τα δόντια τους και άφησαν υποσχέσεις για πολύ αμφίρροπη συνέχεια στο πρωτάθλημα.Η πλάστιγγα στο ντέρμπι των δύο ομάδων έγειρε τελικά μετά από σκληρή μάχη υπέρ της Dr. Pharmacy που διεύρυνε το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα στο 6 - 0. Μεγάλος πρωταγωνιστής και Bettson MVP ο Τάσος Βασιλείου που με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ απέδειξε ότι είναι εκ των κορυφαίων παικτών στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι γηπεδούχοι στο 10ο λεπτό είχαν προβάδισμα 4 πόντων.

Η Pharmacy ξεκίνησε με σερί 7 - 0 το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 11 πόντους, όμως η Armani εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι ο Βασιλείου χρεώθηκε με 4 φάουλ μείωσε στους 6 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βασιλείου επανήλθε και έδωσε επιθετικές λύσεις, όμως η Armani τον σημάδεψε στις επιθέσεις της και σε συνδυασμό με την είσοδο του Σταυρόπουλου προηγήθηκε με δύο πόντους. Όμως η αποβολή του Τσιαμάκη άλλαξε το ρυθμό του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι με σερί 10 - 0 προηγήθηκαν με 8 στο 30ο λεπτό.

Η Armani μείωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλησίασε στον πόντο, όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Ο Βασιλείου έβαλε 21 πόντους, μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ και είχε 2 κλεψίματα και αναδείχτηκε Bettson MVP του αγώνα. Επιθετικά τον βοήθησε αρκετά ο Αραχωβίτης που σημείωσε 15 πόντους.Πρώτοι σκόρερ για την Armani ήταν οι Κοργιαλός και Σβίγγος που πέτυχαν από 13 πόντους.

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 15(3), Διαμάντης 8(1), Χαϊδής 4, Καλλιακμάνης 7, Βασιλείου 21(1), Τριμπόνης 3(1), Φραγγελάκης.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης, Δάρλας 7(1), Κοργιαλός 13, Σβίγγος 13(2), Πατούλας, Τασιούλης 9(2), Τσιαμάκης 5(1), Κοκοτός,  Μπαλωμένος 3(1), Σταυρόπουλος 5.

Τι μας άρεσε. Οι δύο μονομάχοι παρά τις πολλές απουσίες έδωσαν μια αμφίρροπη μάχη και μας προετοιμάζουν για πολύ ενδιαφέρουσα συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Τι δε μας άρεσε. Η αποβολή του Τσιαμάκη «χάλασε» το μυαλό των πρωταθλητών Armani που έδειχναν στο σημείο εκείνο να έχουν βρει τις λύσεις που θα τους έκαναν νικητές.