03/07/2024
Emporio Armani 26 17 18 14 - 75 -
San Agrinio Engineers 15 16 16 19 - 66 -

Νικήτρια στο ντέρμπι η Emporio Armani

Η Emporio Armani ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στο 2ο Όμιλο επικρατώντας με 75 - 66 των San Agrinio Engineers.
Οι πρωταθλητές πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες και θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό το ΔΣΑ, ενώ η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου έμεινε στη 2η θέση και θα κοντραριστεί με τους Agrinio Lions.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Τασόπουλου από την πεντάδα των Engineers, προηγήθηκαν με 12 πόντους και έκλεισαν στο +11 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Armani προηγήθηκε με 15 και έβρισκε πάντα απαντήσεις στο σκοράρισμα των Engineers διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η Armani άνοιξε περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο +21, με τους Engineers να απαντούν με σερί 9 - 2 μειώνοντας στους 14 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, όμως η Armani δεν απειλήθηκε και κράτησε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος με 21 πόντους, ενώ πολλές λύσεις έδωσαν ο Γιάννης Τασιούλης με 15 πόντους και οι Δημήτρης Παπαθανασόπουλος και Χρήστος Τασιούλης που πέτυχαν από 13.
Για τους Engineers πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίνος Τασόπουλος με 28 πόντους και ακολούθησε ο Βασίλης Ρούσης με 12.

Τι μας άρεσε. Η ποιότητα της Armani είναι δεδομένη και στο ντέρμπι η ομάδα είχε πολλούς πρωταγωνιστές.

Τι δε μας άρεσε. Οι Engineers επηρεάστηκαν από την απουσία του Τασόπουλου στο ξεκίνημα και στη συνέχεια δε μπόρεσαν να πλησιάσουν παρά την προσπάθεια που έκαναν.

EMPORIO ARMANI: Αγγέλης, Γιαννοκώστας 3(1), Δάρλας 5(1), Κοκοτός 1, Κοργιαλός 4, Παπαθανασόπουλος Δ. 13(1), Παπαθανασόπουλος Ι. 21(5), Τασιούλης Χ. 13, Τασιούλης Ι. 15(5).

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Έξαρχος 6(1), Κοτρώτσος 3(1), Παπαγαλάνης 9, Πρέζας 8(2), Ρούσης 12(2), Τασόπουλος 28(3).