20/09/2022
Harlems 21 13 15 18 - 67 -
Limoges 19 16 19 15 - 69 -

Νικήτρια στο θρίλερ η Limoges!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Elite League by Betsson η Limoges αφού επικράτησε με 67-69 των Harlems σ’ ένα παιχνίδι θρίλερ που διεξήχθη στο ΓΣΠ.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Harlems ήταν ένα… «κλικ» καλύτεροι και προηγήθηκαν στο 10’ με 21-19 χάρη στα καλάθια των Δαμίγου, Σιάμου, Σταυρόπουλου και Κοψιδά. Για την Limoges οι Δαβιλάς, Παπαδόπουλος και Δ. Τσατσάνης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και όλα έδειχναν ότι θα παρακολουθήσουμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο Κοψιδάς ήταν αυτός που έκανε την διαφορά από τους Harlems, βάζοντας σημαντικά καλάθια όταν η μπάλα «έκαιγε», ενώ από την άλλη μεριά, ο Σταμάτης προερχόμενος από τον πάγκο έκανε την διαφορά στην επίθεση της Limoges. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Limoges μπροστά στο σκορ με 34-35.

Με τρία τρίποντα του Π. Τσατσάνη στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Limoges έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη αφού προηγήθηκε με +9 (38-47). Οι Harlems που έμειναν αρκετή ώρα χωρίς σκορ κατάφεραν να αντιδράσουν με τους Σιάμο και Κοψιδά, μειώνοντας σε 49-54, κάνοντας ταυτόχρονα το παιχνίδι ξανά ντέρμπι. Αυτό ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Την… ολική ανατροπή επιχείρησαν να κάνουν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Harlems. Με μπροστάρη τον Μότσιο και άξιους συμπαραστάτες τους Σιάμο και Μωυσίδη, η ομάδα του Ρουσιώτη πήρε το τιμόνι της αναμέτρησης ξανά στα χέρια της (65-64), λίγα λεπτά πριν το τέλος. Το… «θρίλερ» τελικά βάφτηκε στα χρώματα της Limoges. Ο Π. Τσατσάνης που τραβούσε το κουπί στην επίθεση, αποδείχτηκε σημαντικός και στην άμυνα. Έκλεψε μπάλες και πήρε ένα μεγάλο ριμπάουντ στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, ενώ ο Δάβιλας απέδειξε γι’ ακόμη μία φορά ότι είναι «killer». Το τελικό σκορ ήταν 67-69, με την ομάδα του Ευριπιώτη να παίρνει μια σπουδαία νίκη στο ΓΣΠ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κώστας Δαβιλάς με double double και 15 πόντους (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/7 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/61 δίποντα (44,2%), 2/15 τρίποντα (13%) και 7/13 βολές (54%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/44 δίποντα (50%), 9/22 τρίποντα (41%) και 6/15 βολές (40%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Harlems (Ρουσιώτης): Κουτρουμπής 3 (1), Σιάμος 16, Μωυσίδης 2, Σπυράτος 4, Κοψιδάς 14 (1), Δαμίγος 7, Μότσιος 8 (11 ριμπ.), Σταυρόπουλος 13

Limoges (Ευριπιώτης): Βασιλόπουλος 2, Καλλιμάνης 4, Δ. Τσατσάνης 11 (1), Δαβιλάς 15 (1), Μαντανίκας, Π. Τσατσάνης 15 (2), Παπαδόπουλος 11 (1), Σταμάτης 11 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη και τα εξαιρετικά στατιστικά τους στον τομέα των ασίστ (18 και 19 αντίστοιχα).