17/09/2024
Deportivo Faliro 11 17 10 14 - 52 -
Vatos Krokos 9 12 19 11 - 51 -

Νικήτρια αν και άστοχη η "Depor"!

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες φάνηκαν μουδιασμένες λόγω της απραξίας, οι Deportivo Faliro επικράτησε των Vatos Krokos με σκορ 52-51 στο ΣΕΦ, για το κύπελλο.

Πάνω κάτω το παιχνίδι, πάνω κάτω οι παίκτες και γενικά ένας ξέφρενος ρυθμός που δεν ευνόησε της ομάδες στο ξεκίνημα. Ο Τσεκούρας κάτω από τα καλάθια πάλεψε και ξεχώρισε απέναντι σε Κακαλέτρη, Παγώνη και Τριανταφυλλίδη, με τους γηπεδούχους από την άλλη να μοιάζουν ασυνδετοι, με την περίοδο να κλείνει στο 11-9, καθώς ο Μαρούσος μπήκε και βελτίωσε τη "Depor"! Ο Κακαλέτρης βρήκε χώρο και έκανε τα... δικά του, όπως και ο Βιντζηλαίος από την άλλη, με τη Deportivo να είναι καλύτερη και να κλείνει το ημίχρονο στο 28-21 μπροστά.

Ο Καλλίτσας μπήκε δαιμονισμένος στο παρκέ και δεν έβλεπε κανένα! Ο Τσεκούρας ακολουθούσε σε απόδοση και οι δύο τους προσπαθούσαν και κατάφεραν να βάλουν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 28-31, με το προβάδισμα αυτό να μένει μεχρι και το τέλος της περιόδου, καθώς μπορεί οι Παύλου και Μαρούσος να βοήθησαν, οι Vatos όμως ήταν ένα κλικ καλύτεροι και παρέμεναν μπροστά με 38-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα ήταν οριακά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με έναν πόντο, να το κρατάνε και να παίρνουν τη νίκη με σκορ 52-51. Η Depor δε μας έχει συνηθίσει σε τόσο... άστοχα από την περιφέρεια παιχνίδια αλλά έδειξε ότι ακόμα και έτσι ξέρει να παίρνει τις νίκες.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Μαρούσος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στράτος Καλλίτσας με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Θεοδωρόπουλος 1, Κακαλέτρης 6, Κοντογιάννης 1, Μαρινάκης 3, Μαρούσος 17, Παγώνης 6, Παπαδόπουλος 10, Παύλου 3, Σκορδίλης, Τριανταφυλλίδης 5.

Vatos Krokos (Βιντζηλαίος): Αμαργιανός 7, Βιντζηλαίος 5, Καλλίτσας 15, Παπαθανασίου 15, Περάτης, Τσεκούρας 7, Φερίδης 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!