26/06/2023
SKG Sonics 16 16 17 13 - 62 -
Sicarios BC 30 21 38 33 - 122 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Sicarios!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Sicarios και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Μητσάκη, του Παπασταθόπουλου και του Μούμογλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι SKG Sonics βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κωνσταντινίδη και τον Καλαποθαράκο, όμως δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-30.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τους SKG Sonics να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά με τον Ζόγκου και τον Σμυρλή να βρίσκουν ρυθμό, όμως οι Sicarios έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Σχίζα και τον Σπυρόπουλο να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση διαμορφώνοντας το 32-51.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios μπήκαν με το πόδι στο γκάζι. Ο Παπαθανασίου, ο Σχίζας και ο Μούμογλου αποτελούσαν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κάνοντας ένα μεγάλο σερί για την ομάδα τους. Οι SKG Sonics προσπάθησαν να απαντήσουν με τα μεγάλα καλάθια του Ζόγκου και του Καλαποθαράκου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 49-89.

Στην τέταρτη περίοδο οι Sicarios έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να ανεβάσουν και άλλο την διαφορά. Οι SKG Sonics παρά τις προσπάθειες του Σμυρλή, του Καλαποθαράκου και του Ζόγκου δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι γνώρισαν δίκαια την ήττα με το τελικό 62-122.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σταύρος Σχίζας με 32 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους SKG Sonics ξεχώρισε ο Αλτένις Ζόγκου με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

SKG Sonics: Κωστούδης 3(1), Κωνσταντινίδης 6, Καποδίστριας 1, Σιβένας 1, Ευσταθίου 3(1), Σμυρλής 14, Καλαποθαράκος 16(1), Ζόγκου 18(3).

Sicarios: Ρέμπελος, Μητσάκης 17(3), Παπαθανασίου 12(1), Σπυρόπουλος 19(3), Παπασταθόπουλος 16(3), Μαρκίδης 2, Μούμογλου 24(4), Στεφανίδης, Σχίζας 32(4).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Sicarios.