19/06/2023
Los Ampeles Clowns 16 23 25 31 - 95 -
Rookie Balboa 5 19 12 13 - 49 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Los Ampeles Clowns!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Los Ampeles Clowns και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απο το πρώτο λεπτό του αγώνα και πήραν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Αργυρίου και του Πολύχρους. Οι Rookie Balboa παρά τις προσπάθειες του Πουρνάρη δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-5.

Οι Rookie Balboa ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Ελοβάρη, τον Ιωάννη Κουκάκη και τον Ζωγράφο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια, όμως οι Los Ampeles Clowns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και κράτησαν το προβάδισμα με τον Καραγιάννη, τον Μπίκη και τον Σαββαίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 39-24.

Μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο οι Los Ampeles Clowns και κατάφεραν να ανεβάσουν και άλλο την διαφορά με τον Αλεξιάδη και τον Καραμπίδη να παίρνουν φωτιά στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Rookie Balboa βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Χρυσοβιτσάνου, του Θοδωρή Κουκάκη και του Ζωγράφου, όμως πλήρωσαν την αστοχία από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να δούν την διαφορά να φτάνει το 64-36.

Στην τέταρτη περίοδο οι Los Ampeles Clowns εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση και τα λάθη των αντιπάλων τους, ανέβασαν τον ρυθμό τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Rookie Balboa παρά τις προσπάθειες του Πούρναρη και του Ελοβάρη δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους και σε συνδιασμό με τα πολλά λάθη, γνώρισαν την ήττα με το τελικό 95-49.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Σαββαίδης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Rookie Balboa ξεχώρισε ο Ιωάννης Πουρνάρης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Los Ampeles Clowns: Αργυρίου 2, Μπίκης 12(1), Αλεξιάδης 9(1), Σαββαίδης 15(2), Καραμπίδης 24(4), Πολύχρους 25(1), Καραγιάννης 8(2).

Rookie Balboa: Χρυσοβιτσάνος 4, Πουρνάρης 14(1), Ελοβάρης 12, Ζωγράφος 5(1), Ξάνθης, Κουκάκης Ι. 4, Κουκάκης Θ. 4, Κατσαράκης 6.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορoς ρυθμός των Los Ampeles Clowns.