51
MnP 18 6 13 14 - 51 -
Tseliguns 17 10 10 10 - 47 -

Νικητές στο ντέρμπι οι MnP!

Η πρώτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από τις πολλές και δυνατές μάχες των παικτών των δύο ομάδων για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι MnP καθώς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καραμπά να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους. Οι Tseliguns απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Φιλανθίδη και του Θεοδουλίδη και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 18-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Tseliguns ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Κυριακίδη και του Γιαγρίδη. Οι MnP δεν μπόρεσαν να βρούν εύκολα λύσεις στην επίθεση και έτσι παρά τις προσπάθειες του Μόκκα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το εύθραυστο 24-27.

Στην τρίτη περίοδο οι MnP μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με τον Χαρίτων Κεχίδη και τον Καραμπά να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι Tseliguns βρήκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Καφφέ και του Φιλανθίδη, όμως η κακή αμυντική λειτουργία έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο ισόπαλο 37-37.

Στην τέταρτη περίοδο οι MnP κράτησαν την συγκέντρωση τους και με σωστές επιθέσεις κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος. Οι Tseliguns έβρισκαν απαντήσεις στα καλάθια που δέχονταν με τις προσπάθειες του Κεσίδη και του Φιλανθίδη, όμως η έλλειψη καθαρού μυαλού τα τελευταία λεπτά τους κόστισε με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το 51-47.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Καραμπάς με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Χρυσόστομος Φιλανθίδης με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

MnP: Παπαδόπουλος, Λάσκος, Θ. Κεχίδης, Κιοσέογλου 3(1), Στρούζας 1, Καραμπάς 28(2), Μόκκας 12(1), Γκρεκ, Μπουρλετσίκας, Χ. Κεχίδης 7.

Tseliguns: Τσέος 2, Γιαγρίδης 5(1), Καφφές 4, Λόλας, Σταματάκης, Φιλανθίδης 14(2), Θεοδουλίδης 6, Κοϊου, Κυριακίδης 12, Κεσίδης 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι παίκτες των δύο ομάδων,