09/07/2021
West Bombers 8 10 10 10 - 38 -
Kourkoutes BC 4 13 16 17 - 48 -

Νικούν και στην κακή τους μέρα οι Kourkoutes!

Το βράδυ της Πέμπτης 8, Ιουλίου, οι αμιγώς ποδοσφαιρικοί West Bombers δυσκόλεψαν για τρία δεκάλεπτα τις Κουρκούτες, οι οποίες με καλή τέταρτη περίοδο επικράτησαν με 38-48.

Χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες οι οποίες ακόμα έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους. Οι Bombers είχαν προβάδισμα 8 – 4 με τον Γιαννακόπουλο να βάζαι 5 πόντους , ενώ για τους ερυθρόλευκους και τα δύο καλάθια ο Βεϊσάκης.

Οι Κουρκούτες έκαναν καλό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο με τους Αθανασίου και Τσάκωνα να δίνουν προς στιγμήν το προβάδισμα, για να έρθει ο Παπαδόπουλος με 5 συνεχόμενους πόντους να γράψει το 14 – 10. Νέο σερί 0 – 7 για τους φιλοξενούμενους με Αθανασίου(5) και Τρωιάνο και απάντηση με Παπαδόπουλο και Μπερνιδάκη για το 18 – 17 σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά στους 10 πόντους με τρίποντα από Σκλαβενίτη, Αναστασάκο και καλάθια από Γιαννακόπουλο, Παπαδόπουλο. Οι Κουρκούτες ανέβασαν λίγο την απόδοσή τους και με Νακόπουλο ,Βεϊσάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους και τρίποντο του Βασιλόπουλου στην εκπνοή έγραψαν το 28 – 31.

Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου οι Bombers ξέχασαν τα όπλα τους και έβαλαν μόνο ένα καλάθι με το Γιαννακόπουλο. Στο ίδιο χρονικό σημείο οι Κουρκούτες με τον Σαρακηνό να κολλάει δύο τριποντα και τους Τσάκωνα(3) και Βεϊσάκη(6) να ακολουθούν καθάρισαν ουσιαστικά το ματς(30-48). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν 8 πόντους με Σκλαβενίτη(4) , Μπερνιδάκη και Γιαννακόπουλο με το τελικό 38 – 48 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα.

Hall Of Brands MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Βεϊσάκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μπερνιδάκης με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Bombers είχαν 14 / 43 δίποντα, 2 / 19 τρίποντα, 4 / 16 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Kourkoutes είχαν 15 / 37 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 6 / 21 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

West Bombers(Παπαδόπουλος ): Παπαδόπουλος 7, Γιαννακόπουλος 11 (6ρ.), Αναστασάκος 5 (12ρ,5κλ.), Μπερνιδάκης 6(14ρ.), Σκλαβενίτης 9.

Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 5 (8ρ.), Μεγαγιάννης , Βασιλόπουλος 3, Σαρακηνός 6, Βεϊσάκης 14(8ρ.), Αθανασίου 13 (12ρ.), Τσάκωνας 5 (9ρ.), Τρωιάνος 2 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι είχε ρυθμό παρά το χαμηλό σκορ.