18/10/2023
Τα Βουνά Ath 16 10 21 6 - 53 -
Crushers 6 13 6 20 - 45 -

Νικών συνέχεια για τα Βουνά!

Στο κλειστό του Μαζαράκης, για το πρωτάθλημα της Development 2, τα  Βουνά πήραν μία εύκολη νίκη, καθώς επιβλήθηκαν των Crushers 53-45 και έμειναν μόνοι πρώτοι στον τρίτο όμιλο. Τα Βουνά μπήκαν με όρεξη από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με καθηλωτικό μπάσκετ και πρωταγωνιστές τους Γεωργίου (6π), Χόντο (3π), Κωνσταντίνου (4π), προηγήθηκαν με δέκα πόντους διαφορά, 16-6!  Οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα, το μόνο που κατάφεραν, ήταν να πετύχουν 4 πόντους από τον Κώνστα και 2 από τον Μπαλτατσίδη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να είναι λίγο πιο παραγωγικοί. Οι Crushers, βγήκαν στο παρκέ πιο συγκεντρωμένοι για να κάνουν την έκπληξη και έκτισαν ένα σερί 10-13, μειώνοντας την διαφορά στους 7. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι, βρήκαν καλάθια με τους Κωνσταντίνου (2π) και Γεωργίου (8π). Λήξη πρώτου ημιχρόνου 26-19.

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου, με τα Βουνά να είναι αποφασισμένα να πάρουν το πέμπτο τους ροζ φύλλο, αφού με τους 7 πόντους του Γεωργίου και του Γραίκου και με την παραγωγικότητα της ομάδας να είναι στα ύψη, οι μαύροι ξέφυγαν στο σκορ με 47-25 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.  Στην αντίπερα όχθη, οι Crushers, διένυσαν το λιγότερα παραγωγικό τους δεκάλεπτο βάζοντας μόνο 6 πόντους ως ομάδα.Η εικόνα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε καθόλου.

Tα Βουνά διαχειρίστηκαν  την υπέρ τους διαφορά, οι Crushers δεν είχαν απάντηση και πήραν τη νίκη με σκορ 53-45.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 16/44 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, είχαν 1 κόψιμο και έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/7 βολές, 17/41 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, 2 κοψίματα και έκαναν 20 λάθη

Betsson mvp για τα Βουνά,   ο Γραίκος με 13 πόντους. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, είχε 3 κλεψίματα,  μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 1 τάπα και έκανε 1 λάθος. Πολυτιμότερος των Crushers ο Kώνστας  με 16 πόντους. Πήρε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, 1 κλεψίμο και έκανε 5λάθη.

ΤΑ ΒΟΥΝΑ (Γεωργίου) : Γεωργίου 21, Γραίκος 13, Κωνσταντίνου 6, Παναγιωτόπουλος 3, Ράλλης, Τουρλιούμης3, Φιλντίσης, Χόντος 7

Crushers (Ζαχαρίας) : Ζαχαρίας, Ζουγανέλης 3, Καλογερογιάννης 6, Καράμπελας 7, Κουτσοδημητρόπουλος 1, Κώνστας 16, Μπαλντατσίδης 9, Σέρρας 3

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες που έβγαλαν τα ΒΟΥΝΑ!