27/06/2024
Γκουρούδες 27 16 26 21 - 90 -
Black Mamba 21 20 27 21 - 89 -

Νίκη στο... νήμα για τους Γκουρούδες!

Μικρό προβάδισμα στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των 32 του Summer League πήραν οι Γκουρούδες, αφού επικράτησαν πολύ δύσκολα του Black Mamba σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Ένα εντυπωσιακό και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τους Γκουρούδες να έχουν το... πάνω χέρι και να προηγούνται με 27-21 χάρη στα καλάθια των Αχή και Βασιλάκη. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν σε καλή κατάσταση τους Δ. Μονέο και Ραδίτσα, έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Δέδε και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή απόδοση των Σ. Μονέου και Ραδίτσα, μείωσαν στο καλάθι (43-41). Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν αρκετή πίεση, όμως κατάφεραν δια χειρός Κλήμου και Αχή να διατηρήσουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους.

Εξαιρετικό από άποψη ποιότητας και παραγωγικότητας ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι Γκουρούδες με πρωταγωνιστές τους Αρτεμάκη, Κλήμο και Βασιλάκη κατάφεραν εν τέλει να προηγηθούν στο 30' με 69-68. Το Black Mamba εκμεταλλεύτηκε τα αθλητικά προσόντα του Ραδίτσα και το μακρινό σουτ του Γ. Μονέου και έδωσε τις δικές του απαντήσεις.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς, αφού το προβάδισμα συνέχισε να έχει πολλές εναλλαγές. Οι Γκουρούδες αρχικά με τον Αχή και τον Κλήμο πήραν μια μικρή διαφορά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Δ. Μονέο και τον Δέδε και οι Γκουρούδες "χτύπησαν" ξανά στο φινάλε με τον Βασιλάκη. Τελικά, η παρέα του Αχή κατάφερε μετά κόπων και βασάνων να πάρει τη νίκη με 90-89 και να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού. Η ομάδα του Μπασδάνη μπορεί να παρουσίασε νεκρά διαστήματα στην απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως κατάφερε στο φινάλε να μειώσει στο καλάθι και να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης απέναντι στον... κακό της δαίμονα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αχής με 34 πόντους (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/7 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δ. Μονέος με 26 πόντους (9/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές).

Γκουρούδες (Αργυράκης): Αχής 34 (5), Οικονόμου 7 (1), Κλήμος 15, Αρτεμάκης 17, Βασιλάκης 17 (4)

Black Mamba (Μπασδάνης): Γ. Μονέος 6 (2), Δ. Μονέος 26 (2), Ραδίτσας 25 (2), Μπολοτάκης 8, Δέδες 16, Γεραμάς, Ρεπάνης 8 (2)

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ και το τρομερό σασπένς που είχε η αναμέτρηση.