25/09/2024
Green Rose BC 14 10 12 10 - 46 -
Palomahawks 19 13 7 9 - 48 -

Νίκη στο νήμα για τους Palomahawks!

Έπειτα από ένα άκρως ισορροπημένο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, οι Palomahawks κέρδισαν το οριακό ματς απέναντι στο Green Rose με τελικό σκορ 46-48.

Οι Στέφανος και Δημήτρης Μιχαλάκης απασχόλησαν την περισσότερη ώρα τις αμυντικές διαθέσεις των γηπεδούχων, με το παιχνίδι να έχει δαιμονιώδη ρυθμό και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Ο Κουλαρμάνης ξεδίπλωσε από νωρίς το επιθετικό του ταλέντο, σκόραρε με σουτ μέσης και μακρινή απόστασης και... ακροβατικό, με το πρώτο δεκάλεπτο να λείπει στο 14-19 για Palomahawks! Ο Πάσχος εκτός από την εξαιρετική δημιουργία είπε να δώσει και σκορ, με τους... Κονιτσιώτηδες να βρίσκουν ευκαιρίες να σκοράρουν από την άλλη και να κλείνουν το ημίχρονο στο 24-32 μπροστά.

Η αναμέτρηση ενώ παρέμεινε ποιοτική και με τρομερό ρυθμό, πήγε στα... νεύρα! Αρκετές μονομαχίες πήγαν στο όριο, με τους ενεργητικους Μιχαλάκη και Κανίνια να είναι οι καλύτεροι παίκτες των δύο ομαδων και να δίνουν ρυθμό και σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 36-39 για τους Palomahawks! Στα τελευταία δέκα λεπτά (που ήταν πολύ πιθανό να μην ήταν τα τελευταία δέκα λεπτά, καθώς το ενδεχόμενο να πάμε σε παράταση ήταν τεράστιο), οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και να φύγουν με τη νίκη από τον Κολωνό, με τους Palomahawks να το... αρπάζουν λίγο πριν το νήμα και να επικρατούν με τελικό σκορ 46-48!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χάρης Κονιτσιώτης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουλαρμάνης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη.

Green Rose (Ροζάκης): Κωνσταντίνου 2, Πάσχος 4, Δημητρόπουλος 4, Κανίνιας 4, Βασιλόπουλος, Αποστολάκης, Ροζάκης 2, Παπαζώης, Τραγουστής 10, Κουλαρμάνης 20.

Palomahawks (Χρυσοστομίδης): Χρυσοστομίδης 4, Κονιτσιώτης Θ. 2, Κονιτσιώτης Χ. 10, Καριοφύλης 7, Αλουπογιάννης, Ανθόπουλος 8, Μιχαλάκης Σ. 9, Μιχαλάκης Δ. 7, Ραμφαίας 1.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο και... ντερμπάτο παιχνίδι!