Okla-lioma 11 19 14 9 - 53 -
The Jokers 10 16 13 13 - 52 -

Νικήτρια στο νήμα η Okla-lioma!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Okla-lioma στην Evolution League, αφού επικράτησε των Jokers σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (11-10) χάρη στα καλάθια των Γκίκα, Τσάλα και Καλογερόπουλου. Από τους φιλοξενούμενους ο Φιλιππάκος ήταν αυτός που τράβηξε το... κουπί στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Πανόπουλου.

Με τρία τρίποντα του Γιαννάκη και σημαντικά δίποντα των Μυκωνιάτη και Καραγιώργη, η Okla-lioma παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο, σημείωσε 19 πόντους και προηγήθηκε με 30-26. Οι Jokers πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Απτόσογλου και Μωραΐτη και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή παρουσία του Πανόπουλου, σημείωσαν 16 πόντους και παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Μ' ένα ξέσπασμα από τους Τσάλα, Καλογερόπουλο και Κουτρόγιαννο στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Η απάντηση των Jokers δεν άργησε ωστόσο να έρθει. Με τρίποντες "βόμβες" του Πανόπουλου και καλάθια των Παπαϊωάννου και Σκουντή οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 44-39, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ξεφύγει και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντίθεσή τους με τους Πανόπουλο - Τζιτζογλάκη και να επιστρέφουν δυναμικά και τους γηπεδούχους δια χειρός Γκίκα να διατηρούν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Οι Jokers είχαν την ευκαιρία να "κλέψουν" το ματς, όμως στην τελευταία επίθεση ο Φραγκογιάννης αστόχησε.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γκίκας με 12 πόντους (6/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πανόπουλος με 17 πόντους.

Okla-lioma (Γιαννάκης): Γιαννάκης 12 (3), Γκίκας 12, Καλογερόπουλος 9 (1), Καραγιώργης 6, Μυκωνιάτης 4, Σιαμίσιης, Τσαλας 9 (1), Κουτρόγιαννοςς 2

Jokers (Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου 3 (1), Μπαφαλούκος 2, Μωραΐτης 6, Παπαϊωάννου 4, Σκουντής 2, Τζιτζογλάκης 5 (1), Τσέκας, Φιλιππάκος 11 (3), Φραγκογιάννης 2, Πανόπουλος 17 (3)

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ καθώς και το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.