13/01/2023
Tinder Bologna 21 19 21 5 - 66 -
Reptors 17 17 7 19 - 60 -

Niko Team πανέτοιμη για ένα ακόμη ντέρμπι!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena η Niko Team υποδέχθηκε τους Rapetors για την 10η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League. Η ομάδα των Μπούρα και Κολυβάκη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο με 66-60, παρά τις αυτοκτονικές τάσεις στο φινάλε. Οι Rapetors φλέρταραν με μια σπουδαία ανατροπή επιστρέφοντας από το -20, όμως υποχώρησαν στο 6-4. Ισοβαθμία για τις δύο ομάδες που έχουν δύσκολα παιχνίδια μπροστά τους. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για δύο ομάδες που μπήκαν ορεξάτες στο παρκέ, με την Niko Team να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματική. Λάσκαρης (8π.), Κολυβάκης (5π.) και Μενδρινός (4π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι Rapetors απάντησαν με τον συνήθη ύποπτο Β. Κορρέ (9π.), αλλά και τους Π. Κορρέ (3π.), Κρέτση (3π.) και Παπανικολάου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε αρκετά ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-17. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Dai Yi (6π.), Καραμαλίγκα (4π.), Κολυβάκη (4π.), Μενδρινού (3π.) και Μπούρα (2π.), ενώ στην αντίπερα όχθη το επιθετικό κρεσέντο του Κρέτση (10π.) και η σταθερότητα των αδερφών Κορρέ κράτησαν τους Rapetors σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ ημιχρόνου, 40-34.

Μετά την ανάπαυλα η Niko Team εμφανίστηκε με το μαχαίρι στα δόντια. Τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 21-7 και με πρωταγωνιστές τους Κολυβάκη (8π.) και Dai Yi (6π.), η Niko Team εκτόξευσε τη διαφορά στο +20. Το χειρότερο διάστημά τους στο ματς διένυσαν οι Rapetors που αντιμετώπισαν ολικό μπλακ άουτ για αρκετά λεπτά, μένοντας μοιραία πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 61-41.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Rapetors να επιστρέφουν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου με πραγματική κατάθεση ψυχής. Ανεβάζοντας ένταση στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν σε πολλά λάθη την Niko Team που έμοιαζε να τα ‘χει χαμένα για κάποια λεπτά. Π. Κορρές (9π.), Β. Κορρές (5π.) και Σακελλαρόπουλος (4π.) έβαλαν μεγάλα σουτ, οδηγώντας το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Τελικά, η Niko Team κατάφερε να συνέλθει έγκαιρα και οι μόλις 5 πόντοι των Μενδρινού (3π.) και Λάσκαρη (2π.) αποδείχθηκαν αρκετοί για να επικρατήσει.

Η Niko Team ετοιμάζεται πλέον για το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους πρωτοπόρους Young Ballers στις 19/1 στο Basketaki Arena, ενώ οι Rapetos θα αναμετρηθούν με τους Myrmidons που πήραν πρόσφατα την πρώτη τους νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Niko Team είχε 21/43 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Rapetors είχαν 20/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 5/16 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 2/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Κορρές με 16 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Niko Team (Μπούρας) : Dai Yi 14, Καραμαλίγκας 8, Κολυβάκης 17 (3), Μενδρινός 10 (1), Λάσκαρης 13, Μπούρας 4, Παπαπαύλου.

Rapetors (Πατσουράκης) : Αντωνόπουλος, Κάππος, Καίσαρης 2, Κορρές Β. 19 (1), Κορρές Π. 16, Κοτζακουλάκης, Κρέτσης 13 (3), Παπανικολάου 3, Πατσουράκης, Σακελλαρόπουλος 7 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.