26/06/2023
Fioretsina Salonica 9 25 21 27 - 82 -
Stefanina Timberwolves 17 23 17 20 - 77 -

Νίκη με ανατροπή για του Fioretsina Salonica!

Πατούσαν καλυτερα στην πρώτη περίοδο οι Stefanina Timberwolves και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καλλιώρα και τον Τσορλίδη να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Fioretsina Salonica δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Μιλκούδη και του Τζάμου διαμορφώνοντας το 9-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Fioretsina Salonica ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Τετράδη, του Παπαβασιλείου και του Μήτκου, όμως οι Stefanina Timberwolves έβρισκαν απάντηση σε κάθε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Simovic να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 34-40.

Οι Fioretsina Salonica συνέχισαν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τετράδη και τον Μιλκούδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, μειώνοντας και άλλο την δαιφορά. Οι Stefanina Timberwolves βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Σιδέρη, τον Κλώνο και τον Αγγελίδη, όμως τους στοίχησε η αστοχία από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να μειώνεται στο ισχνό 55-57.

Στην τέταρτη περίοδο οι Stefanina Timberwolves προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Καλλιώρα και τον Simovic να βγαίνουν μπροστά, όμως οι Fioretsina Salonica ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση τους με τον Τετράδη να είναι μαγικός στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με το τελικό 82-77.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Διονύσης Τετράδης με 34 πόντους, 3 ριμπαόυντ και 7 ασσίστ.

Για τους Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Νίκος Καλλιώρας με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασσίστ.

Fioretsina Salonica: Μιλκούδης 12, Μήτκος 6(2), Τζάμος 7, Παπαβασιλείου 18(4), Τετράδης 34(7), Χαϊτλής, Μπουμπόνας 2, Γαλής 3(1), Πασχαλίδης.

Stefanina Timberwolves: Τσορλίδης 6, Σιδέρης 10, Simovic 20(1), Αλεπάκης, Καλλιώρας 22(4), Καμαρούδης 3(1), Χρήστογλου 2, Τσακαλαίδης, Κλώνος 6, Αγγελίδης 8, Ανδρεάδης.

Τι μας άρεσε: Το θεαματικό trible double του Νίκου Καλλιώρα.