29/03/2023
Brokers 11 17 29 16 9 82 -
Stefanina Timberwolves 14 19 14 26 7 80 -

Νίκη στην παράταση για τους Brokers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Stefanina Timberwolves και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη περίοδο με τις όμορφες συνεργασίες του Καλλιώρα και του Χουρδάκη, όμως οι Brokers βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έμειναν κοντά στο σκορ με τον Πεχλιβάνη και τον Βλάχο να πετυχαίνουν δύσκολα καλάθια διαμορφώνοντας το 11-14.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στη δεύτερη περίοδο με τους Brokers να προσπαθούν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις προσπάθειες του Ζαφείρη, του Ψαρρόπουλου και του Μοσχάκη, όμως οι Stefanina Timberwolves απαντούσαν σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Καλλιώρα και τον Σταλέντση να είναι ζεστοί οδηγώντας την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 28-33.

Οι Brokers μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και έκαναν την αντεπίθεση τους με τον Βλάχο και τον Ψαρρόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Stefanona Timberwolves απάντησαν με τα καλάθια του Τσακαλαίδη και του Κλώνου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντικοί τους λειτουργία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 57-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers πίστεψαν οτι μπορούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Μαυρομανώλη και τον Βλάχο να πετυχαινουν συνεχόμενα καλάθια, με αποτέλεσμα να χαλαρώσουν την άμυνα τους. Οι Stefanina Timberwolves εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και σε μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά αργά και σταθερά μέχρι την τελευταία φάση όπου ο Χουρδάκης μετά από κλέψιμο έδωσε ασσίστ στον Καλλιώρα, ο οποίος ευστόχησε σε ένα δύσκολο τρίποντο οδηγώντας το ματς στην παράταση με το σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 73-73.

Στην παράταση ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Stefanina Timberwolves βρήκαν σημαντικούς πόντους από τον Καλλιώρα και τον Κλώνο,όμως οι Brokers έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 82-80.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αναστάσης Βλάχος με 20 πόντους, 26 ριμπάουντ και 3 μπλόκ.

Για τους Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Νίκος Καλλιώρας με 42 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Brokers: Πεχλιβάνης 16(1), Ζαφείρης 6, Μαυρομανώλης 6(2), Μοσχάκης 5(1), Χωρινός 2, Βλάχος 20(4), Ψαρρόπουλος 27(7).

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκης, Καλλιώρας 42(7), Σταλεντσής 6, Χουρδάκης 8(2), Τσακαλαίδης 11(2), Κυπραίος, Κλώνος 13.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η μαχητικότητα των Stefanina Timberwolves.