19/06/2023
Fioretsina Salonica 21 10 14 16 - 61 -
Hellas Paper Bears 26 21 5 16 - 68 -

Νικητές στο ντέρμπι οι Hellas Paper Bears!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Hellas Paper Bears και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τις όμορφες συνεργασίες του Χρήστο Πολυχρονιάδη και του Παπαπασχάλη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Fioretsina Salonica απάντησαν γρήγορα και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Χατζηλιάδη και του Τετράδη διαμορφώνοντας το 21-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι Hellas Paper Bears ανέβασαν την απόδοση τους και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τον Θοδωρή Πολυχρονιάδη και τον Χρήστο Φαρμάκη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Fioretsina Salonica παρά τις προσπάθειες του Παπαβασιλείου και του Γαλή, δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Fioretsina Salonica μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και στην επίθεση οι ασταμάτητοι Μιλκούδης και Τετράδης βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο. Οι Hellas Paper Bears δεν κατάφεραν να βρούν λύσεις στην άμυνα των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να μην βρούν ρυθμό στην επίθεση και κάπως έτσι είδαν την διαφορά να μειώνεται στο 45-52.

Στην τέταρτη περίοδο οι Fioretsina Salonica τα έδωσαν όλα στην προσπάθεια τους να μειώσουν την διαφορά με τον Χατζηλιάδη, τον Γαλή και τον Μιλκούδη να δηλώνουν παρόν πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, όμως οι Hellas Paper Bears έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Παππά να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 61-68.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σπύρος Παππάς με 10 πόντους, 23 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Fioretsina Salonica ξεχώρισε Σταμάτης Μιλκούδης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 7(1), Μιλκούδης 21, Φ. Χαριτίδης 2, Τζάμος, Παπαβασιλείου 8(2), Τετράδης 17(2), Χαϊτλής, Γαλής 6(2), Ελευθεριάδης. Πασχαλίδης.

Hellas Paper Bears: Γ. Μπίλιος, Κ. Φαρμάκης, Δ. Μπίλιος 3(1), Πολυχρονιάδης Χ. 12(4), Πολυχρονιάδης Ι., Πολυχρονιάδης θ. 10(1), Παλιογιάννης 4,Παπασχάλης 16(2), Φαρμάκης Χ. 13(1), Ρίζος, Παππάς 10.