07/05/2023
LazerWolves 4 17 8 4 - 33 -
Gladiators 20 24 22 16 - 82 -

Ντάγκας, Τσακίρης και Πρίτσος on fire!

Απίστευτα πράγματα από τους Gladiators, οι οποίοι έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ και επικράτησαν των Lazerswolves με τελικό σκορ 33-82 στο ΣΕΦ!

Γρήγορο μπάσκετ, συνεχείς εναλλαγές της μπάλας στην επίθεση και Πρίτσος με Ντάγκα σε τρελά... κέφια! Το προβάδισμα των "πορτοκαλί" έμεινε και αυξήθηκε, καθώς ο γεμάτος όρεξη και διάθεση Γιώργος Αντωνακόπουλος ήταν μόνος επιθετικά, με την περίοδο να βρίσκει πίσω τους Lazerwolves με 4-20!

Ο τραυματισμός του Ζαχαρόπουλου επισκίασε λίγο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Lazerswolves επανήλθαν στο παιχνίδι και με τον Μοσχάκη και τον Χαντζάρα να προσπαθούν να μειώσουν το σκορ, η διαφορά έπεσε προς στιγμήν, καθώς ο Μπάτσης με προσωπικά καλάθια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 21-44 για Gladiators, με τον Πρίτσο "φωτιά" από την περιφέρεια!

Αλτρουισμός στο μέγιστο βαθμό από τους Gladiators, οι οποίοι με τον Τσακίρη να μοιράζει τη μπάλα σχεδόν τέλεια, ανέβασαν τη διαφορά στους 36 (25-61) με τον Χριστόπουλο και τον Μισιχρόνη σε καταπληκτική μέρα επιθετικά. Ο Αντωνακόπουλος συνέχισε να είναι ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, με την τρίτη όμως περίοδο να τους βρίσκει ξανά αρκετά πίσω, 29-66.

Το 33-82 το οποίο γράφτηκε στο ταμπλό του ΣΕΦ ως τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο παρέες, έδειξε εν πολλοίς και την εικόνα του αγώνα, ο οποίος ήταν ένας μονόλογος των Gladiators, οι οποίοι μετά από μια καταπληκτική χρόνια στο χειμερινό πρωτάθλημα, είναι έτοιμοι να ξεχωρίσουν και στο Summer!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πρίτσος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη. Από Lazerswolves ξεχώρισε ο Γιώργος Αντωνακόπουλος με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/41 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 4/8 βολές, 29 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/46 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 4/6 βολές, 58 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη.

Lazerswolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 9, Παπαθωμάς 5, Μοσχάκης 6, Τύρος 3, Χαντζάρας 2, Κουφόπουλος 8.

Gladiators (Μισιχρόνης): Ζαΐμης 8, Μπάτσης 13, Χριστόπουλος 6, Τσακίρης 12, Πρίτσος 16, Γκαλάς 8, Ντάγκας 6, Ζαχαρόπουλος 2, Μισιχρόνης 11.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ των Gladiators!