11/10/2021
Hurricanes 11 18 4 13 9 55 -
Delicatoi 8 21 6 11 13 59 -

Ντελικάτη πρώτη νίκη οι Delicatoi!

Με two men show από τους Γερεουδάκη και Βρακά, οι Delicatoi κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Hurricanes και να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησαν στην παράταση με 55-59. Οι Hurricanes είχαν την μεγάλη απουσία του Λατίφη και δεν μπόρεσαν να αποδώσουν τα μέγιστα, ενώ οι Delicatoi είχαν τους δύο καλύτερους τους παίκτες σε καλή βραδιά και πήραν την πρώτη τους νίκη στο Basketaki.
Καλό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με διαφορετικό προσανατολισμό όμως. Οι μεν Hurricanes προσπάθησαν περισσότερα τρίποντα, οι μεν Delicatoi θέλησαν να μπουν στο αντίπαλο καλάθι. 6-6 το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο με τους Hurricanes να πετυχαίνουν πέντε σερί πόντους στο τέλος της περιόδου και να κλείνουν μπροστά στο σκορ με 11-8. Ο Βασιλειάδης είχε πέντε για τους Hurricanes, ο Γερεουδάκης πέτυχε έξι για τους Ντελικάτους.
Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήραν φωτιά. Οι Delicatoi ισοφάρισαν με τρίποντο του Γερεουδάκη σε 11-11 όμως οι Hurricanes πέτυχαν 7-0 σερί για να πάρουν το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα μέχρι εκείνη την στιγμή, 18-11 (13′). Εκεί πήρε μπρος ο Βρακάς ο οποίος με καλάθια του κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του, 22-19 (15′), αλλά οι Hurricanes έτρεξαν εκ νέου σερί 7-0 για το 29-20 (18′). Τότε οι Delicatoi έκαναν το δικό τους σερί και απάντησαν με εννέα σερί πόντους για να λήξει το ημίχρονο 29-29! Ο Ηλιού καλύτερος των Hurricanes με 10 πόντους, ο Βρακάς μακράν καλύτερος των Ντελικάτων με 16 πόντους.
Εκ διαμέτρου αντίθετο το τρίτο δεκάλεπτο καθώς ουδεμία σχέση είχε με τα προηγούμενα 20 λεπτά. Οι Hurricanes και οι Delicatoi έσπασαν τα καλάθια, έμειναν σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας από όλα τα σημεία του γηπέδου και μοιραία το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 4-6 υπέρ των φιλοξενούμενων με το σκορ του αγώνα να γίνεται 33-35. Ο Ηλιού είχε τους τρεις από τους τέσσερις πόντους των “Τυφώνων”, από δύο είχαν Βρακάς και Τζεδάκης για τους Ντελικάτους.
Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησαν Hurricanes και Ηλιού, ο οποίος με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 37-35. Οι Delicatoi με το Γερεουδάκη σε τρομερή κατάσταση έτρεξαν σερί 3-11 και πήραν κεφάλι στο ματς με 40-46,(34′). Έκτοτε δεν βρήκαν πάλι στόχο, οι Hurricanes μείωσαν σε 44-46 και στην τελευταία επίθεση των Ντελικάτων έγινε κλέψιμο από τον Ηλιού ο οποίος κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο και με 2/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι Delicatoi φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι πήραν προβάδισμα με 48-53 (42′) και παρά τα τρίποντα του Ηλιού κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ και να κερδίσουν εν τέλει το ματς με 55-59. Καλύτερος στα τελευταία 15 λεπτά για τους Hurricanes ο Ηλιού με 15 πόντους, ενώ ο Γερεουδάκης καλύτερος των νικητών σε αυτό το διάστημα με 14 πόντους.
Καλύτερος των Ντελικάτων και της αναμέτρησης ο Γιάννης Γερεουδάκης με 26 πόντους έχοντας 7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Ο Θανάσης Ηλιού καλύτερος των Hurricanes με 31 πόντους καθώς είχε 4/13 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.
Συνολικά οι Hurricanes είχαν 13/46 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 8/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 19 λάθη. Οι Delicatoi είχαν 13/32 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 12/20 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.
Hurricanes (Κοσσυβάκης): Φραγκούλης 3 (7ρ), Καραθάνος 4 (6ρ), Παπαδημητρίου, Ταμιωλάκης 6, Ηλιού 31 (8ρ 6τρ), Βασιλειάδης 5 (1), Βλαχος 4 (7ρ), Μακρής 2.
Delicatoi (Βρακάς): Γερεουδάκης 26 (13ρ 2τρ), Δούκας 2, Αυγουλής (7ρ), Τζεδάκης 2, Βρακάς 26 (15ρ 5τρ), Μαλακατές 1, Λάππας 2.
Τι μας άρεσε: Ωραίο όλο το παιχνίδι όμως ξεχώρισαν Ηλιού – Γερεουδάκης – Βρακάς!