17/01/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 2 17 15 15 - 49 -
Γκουρούδες 23 19 22 16 - 80 -

Ντεμπούτο ο Κοτσόλης – εντυπωσιακοί Γκουρούδες!

Το βράδυ της Τρίτης 18 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι Γκουρούδες έχοντας τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού, σκοράροντας πολλά τρίποντα και κερδίζοντας κατά κράτος μέσα στη ρακέτα, με τον Στέφανο Κοτσόλη να πραγματοποιεί ιδανικό ντεμπούτο και τον Άρη Οικονόμου πρώτο σκόρερ με 20, έφτασαν σε μια πολύ εύκολη νίκη απέναντι στους γεμάτους απουσίες Elitήριους με 49 – 80.

Οι Γκουρούδες μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο και με εξαιρετικό μπάσκετ σε όλη την διάρκεια του, ξέφυγαν με 2 – 23. Ο Κοτσόλης έπαιζε σαν να είναι χρόνια στην ομάδα, ήλεγχε την εναέρια κυκλοφορία και έβαλε και 4 ποντάκια, με τον Ν.Αχή πρώτο βιολί με 8 και τον Οικονόμου να ακολουθεί με 5, για το + 21. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Elitήριοι ήταν σαν να μην μπήκαν στο γήπεδο, με τον Αγιούμπ να βάζει το μοναδικό καλάθι.

Μοιρασμένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , με τους Γκουρούδες να μην απειλούνται και να κρατούν διαφορά 23 πόντων, στο τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Ξενόφο να έχει 6 πόντους και τους Μαργωμένο και Μωϋσή να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους κρατούσαν κυρίως ο Οικονόμου με 7 πόντους, με τον Μελάγιες να βάζει 5 και τον Π.Αχή να ακολουθεί με 4, για το 19 – 42.

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στην τρίτη περίοδο, με το ματς να πηγαίνει σε πολύ χαλαρό ρυθμό και τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα, για το 34 – 64. Παύλος με 10 και Κοτσόλης με 7 πόντους αντίστοιχα πήραν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους Γκουρούδες , ενώ για τους γηπεδούχους, ο Ξενόφος ήταν άχαστος με τρία καλάθια από μέση απόσταση,με Καρδάση και Αγιούμπ να δίνουν βοήθειες με 4 έκαστος.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν τυπικής διαδικασίας, με τον Γκουρούδες να τελειώνουν την αναμέτρηση με το υπέρ τους 49 – 80. Ο Οικονόμου συνέχιζε το επιθετικό του κρεσέντο με 6 ακόμα πόντους και 20 συνολικά, ο Κοτσόλης προσέθετε 5 και ο Ν. Αχής με τρίποντο κουβαλούσαν την επίθεση των νικητών. Στην αντίπερα όχθη, οι Elitήριοι που έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, είχαν μπροστάρη τον Ξενόφο με 8 πόντους, με τον Μπαμπλέκο να σκοράρει 4 και τον Μωϋσή να βρίσκει στόχο από τα 6.75.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Στέφανος Κοτσόλης με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ισαάκ Αγιούμπ με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Elitήριοι είχαν 17 / 43 δίποντα, 3 / 20 βολές, 6 / 8 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Γκουρούδες είχαν 20 / 41 δίποντα, 12 / 35 τρίποντα, 4 / 7 βολές , κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ , έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 2 λάθη.

Elitήριοι(Ξενόφος):Αγιούμπ 6(15ρ.), Καρδάσης 7, Μπαμπλέκος 6, Μαργωμένος 3, Μωυσής 7(8ρ.), Ξενόφος 20(8ρ.).

Γκουρούδες(Μελάγιες): Αργυράκης (11 ρ.), Ν.Αχής 17, Π.Αχής 15(11ρ.), Κοτσόλης 16(13ρ.), Λιμνιάτης 3, Μελάγιες 9, Οικονόμου 20.

Τι μας άρεσε: Το κρεσέντο Οικονόμου, οι ασίστ του Μελάγιες και το «ήρθε και κούμπωσε» του Στέφανου Κοτσόλη.