24/09/2024
Άξονας BC 11 8 23 18 - 60 -
Slam Dunk Drunk 21 12 22 21 - 76 -

Ντεμπούτο με νίκη για τους Slam Dunk Drunk

Τον πρώτο τους αγώνα στην ιστορία έπαιξαν οι Slam Dunk Drunk και νίκησαν τους Άξονας BC με 60-76. Η 1η περίοδος άνηκε αποκλειστικά στους Slam Dunk Drunk. Κατάφεραν από νωρίς να πάρους μεγάλη διαφορά και να την κρατήσουν. Στο "σβήσιμο" του δεκαλέπτου οι Άξονας BC μείωσαν έστω και ελάχιστα για να έρθει το τελικό 11-21.

Η 2η περίοδος είχε χαμηλότερο επί μέρους σκορ αλλά πάλι υπέρ των Slam Dunk Drunk. Παρά την καλή αρχή των Άξονας BC η απάντησ δόθηκε ξανά. Οι Slam Dunk Drunk ανέβασαν τη διαφορά σε πάνω από τους 20 πόντους και οδήγησαν το παιχνίδι με ασφάλεια στο 19-33, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο υπήρξε πολύ υψηλό επι μέρους σκορ και από τις 2 πλευρές. Οι επιθέσεις προσέφεραν ένα πολύ ωραίο θέαμα και πολλά εύστοχα σουτ. Ακόμα και ο ρυθμός ανέβηκε με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο 23-22 σαν σκορ περιόδου και στο τέλος αυτής το συνολικό σκορ να είναι 42-55.

Στην 4η περίοδο η ομάδα του Άξονα προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά αλλά οι Slam Dunk Drunk δεν τους το επέτρεψαν. Αντιθέτως κέρδισαν την περίοδο, αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη με τελικό σκορ 60-76.

Ο τίτλος του NOVIBET MVP δόθηκε στον Αναστάσιο Τσάμογλου με 9 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του Άξονας BC ξεχώρισε ο Νίκος Ερμείδης με 30 πόντους.

Άξονας BC: Γκάτζιος 0, Γκούμας 10, Γκόφας 9, Ερμείδης 30 (5), Μαργώνης 0, Μουτσέλης 4, Παναγιωτόπουλος 2, Πατσιούρας 0, Τζιβάνης 2, Τραχανέλης 3 (1)

Slam Dunk Drunk: Αποστολίδης 14 (2), Δημητριάδης 11 (1), Ζέγας 0, Καλαμαράς 7 (1), Λαζαρίδης 0, Λάμπας 5, Μηντζαρίδης 8, Μυστιλιάδης 6(2), Πανούχος 2, Τσάμογλου 9 (1), Τσιρώνης 7 (1), Φιλιππάς 7 (1)