24/05/2023
Υποβρύχιοι 14 20 10 16 - 60 -
The Toy Men 9 10 8 17 - 44 -

Ντεμπούτο με νίκη για τους Υποβρύχιους!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Υποβρύχιοι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Γιαννόγλου και τον Αλέξανδρο Κάγκα να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι The Toy Men απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Βαλκούμα, του Πάνου και του Μουράτη διαμορφώνοντας το 14-9.

Οι Υποβρύχιοι ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Οταμπασίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα του. Οι The Toy Men προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Στρατίκη και του Τσουκαλά, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 34-19.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην τρίτη περίοδο και οι The Toy Men προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν την διαφορά με τον Τσουκαλά και τον Βαλκούμα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια, όμως οι Υποβρύχιοι έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν στο πρόσωπο του Τζίντζα και του Ταμουτσέλη  διαμορφώνοντας το 44-27.

Στην τέταρτη περίοδο οι The Toy Men συνέχισαν την αντεπίθεση τους και τα έδωσαν όλα για να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως οι Υποβρύχιοι με πλουραλισμό στην επίθεση έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήραν την νίκη με το τελικό 60-44.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αλέξης Κάγκας με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους The Toy Men ξεχώρισε ο Δημήτρης Τσουκαλάς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Υποβρύχιοι: Οταμπασίδης 8, Θ. Κάγκας 4(1),Γιαννόγλου 14, Μαρκάκης 2, Καραμήτσος 2, Τζίντζας 10, Α. Κάγκας 16(1), Ταμουτσέλης 4.

The Toy Men: Βαλκούμας 10(1), Φανουλάς, Τσουκαλάς 14(1), Στράκαλης 2 Πάνος 3(1), Μουράτης 2, Μούστος 1, Στρατίκης 10(2), Πεϊκος 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.