15/09/2023
Πι Stoli α 9 21 14 6 7 57 -
Λεγάμενοι BC 9 19 12 10 8 58 -

Ντέρμπι από την πρεμιέρα για τους Λεγάμενους!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Λεγάμενοι λύγισαν στην παράταση τα ΠιStoliA με 57-58 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον 13ο όμιλο του Basketaki Cup!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 9-9. Ο Κεφαλιανός με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους Λεγάμενους από ένα τριποντάκι έβαλαν οι Βρεττάκος και Αγαλόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, με τα ΠιStoliA να οδηγούν το ματς και με τρία τρίποντα του Λιόλιου, 4 πόντους του Κεφαλιανού και βοήθειες των Ιωαννίδη - Γραικούση, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-28. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής οι 8 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Βρεττάκος, 6 είχε ο Γκανιάτσας και ένα τρίποντο ο Δημουλιάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκανιάτσας πετούσε φωτιές και με 9 δικούς του πόντους και τρίποντο του Βρεττάκου, έβαλαν μπροστά τους Λεγάμενους με 36-40, 4:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η παρέα, όμως, του Λιόλιου αντέδρασε άμεσα και με 6 πόντους του Ιωαννίδη και 4 του Μαυρεδάκη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 44-40!

Με δίποντα των Λιόλιου - Γραικούση, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8, 48-40. Στο υπόλοιπο του ντέρμπι οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και με δύο τρίποντα του Δημουλιά και 4 πόντους του Γκανιάτσα, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, 50-50!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τους Λεγάμενους να φτάνουν στη νίκη με 57-58, μετά από μεγάλα σουτ των Βρεττάκου και Γκανιάτσα. Για τα ΠιStoliA στην παράταση βρήκαν στόχο οι Κεφαλιανός και Λιόλιος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 17/41 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/18 βολές, 6/30 δίποντα και 11/34 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τα ΠιStoliA ο Κεφαλιανός με 15 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Λεγάμενων ο Βρεττάκος με 21 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 2/7 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

ΠιStoliA (Λιόλιος): Κεφαλιανός 15 (1), Μπούρχας, Μαυρεδάκης 4, Λιόλιος 15 (4), Ιωαννίδης 14, Γραικούσης 5, Μαρτζούκος 4

Λεγάμενοι (Ντούρμας): Βρεττάκος 21 (4), Αγαλόπουλος 3 (1), Γκανιάτσας 22 (3), Καμαριωτάκης 3, Δημουλιάς 9 (3), Δασκαλόπουλος, Ζήμπρας

Τι μας άρεσε: Τόσο το τελευταίο δεκάλεπτο, όσο και η παράταση του ντέρμπι!