01/10/2022
Stefanina Timberwolves 17 14 17 10 - 58 -
Πανικός BC 14 14 14 19 - 61 -

Ντέρμπι με νικητή τον ΠΑΝΙΚΟ!

Αν και η πρώτη εικόνα των Timberwoves ήταν μια ομάδα 5 ατόμων που θα δυσκολευόντουσαν αρκετά το αποτέλεσμα ήταν αυτό που εξέπληξε τους πάντες καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τι πραγματικά αξίζουν και έτσι με πολλά συνεχόμενα καλάθια και υπομονή στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά στο παιχνίδι , ενώ από την άλλη ο ΠΑΝΙΚΟΣ δυσκολευόταν ιδιαίτερα στα ριμπάουντ από τα οποία δεχόντουσαν και τα περισσότερα καλάθια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα ηρεμήσουν κάπως τα πράγματα καθώς ο ΠΑΝΙΚΟΣ θα αφοσιωθεί κυρίως στην άμυνα και τα ριμπάουντ την ίδια στιγμή που οι Stefanina και κυρίως ο Simovic στόχευαν στο να διατηρήσουν την διαφορά τους ξοδεύοντας τις λιγότερο δυνατές δυνάμεις.

Ο ΠΑΝΙΚΟΣ συνέχισε μια κάπως καλή πορεία και στην τρίτη περίοδο με τον Αντωνάκη να πρωταγωνιστεί σχεδόν σε κάθε επίθεση , ενώ οι Timberwolves με τον Αθανάσιο Δουλγκέρη να βοηθάει και αυτός στο σκοράρισμα κατάφεραν να μείνουν για ακόμα μια περίοδο μπροστά στο σκορ.

Οι δυνάμεις όμως των Stefanina άρχισαν να τελειώνουν και δίνουν την μια ευκαιρία μετά την άλλη στην αντίπαλη ομάδα , έτσι ο ΠΑΝΙΚΟΣ δεν έχασε αυτές τις ευκαιρίες και με τον Αντωνάκη και τον Ψοφογιώργο κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και με τα πετυχημένα καλάθια στο τέλος του αγώνα κατάφεραν να φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 58-61.

MVP του αγώνα είναι ο Δημήτρης Αντωνάκης ο οποίος πέτυχε double double με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον ομάδα των Timberwolves πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Mladen Simovic ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ πετυχαίνοντας έτσι double double.

Stefanina Timberwolves: Simovic 28 (4) , Αλεπάκης , Δουλγκέρης Α. 14 , Κυπραίος 8 , Δουλγκέρης Γ. 8

ΠΑΝΙΚΟΣ: Πραντέκος 8 , Κοντόπουλος 6 , Ψοφογιώργος Α. , Σιδηρόπουλος , Καρανάτσιος 2 , Νικολόπουλος , Αντωνάκης 23 (3) , Τσελεκίδης 2 , Ψοφογιώργος Δ. 18 , Καπουράνης 2

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Timberwolves