03/04/2022
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 13 12 13 19 - 57 -
The Toy Men 8 13 16 12 - 49 -

Ντέρμπι με νικητές τους SEATTLE SUPERΨώΝΙΑ!

Μία πάρα πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρουν οι Seattle SUPERΨώΝια εναντίον τους The Toy Men σε ένα πάρα πολύ κλειστό παιχνίδι με σκορ 57-49.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες θα έχουν θέμα με το επιθετικό κομμάτι τους καθώς και οι δύο έπαιξαν πολύ καλές και σφιχτές άμυνες οι οποίες κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Όμως με ένα τρίποντο του Στρατίκη Κώστα το σκορ έγινε 9-7 και μερικά ακόμα καλάθια εκατέρωθεν το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 13-8. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι ομάδες γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη προσπαθώντας να κόψουν τις διεισδύσεις των αντιπάλων. Όμως οι Seattle με ένα φοβερό σερί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου αναγκάζουν τους The Toy Men να πάρουν time out για να τους σταματήσουν , έτσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 30-21. Οι The Toy Men με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου θέλησαν να καλύψουν αυτή την διαφορά εις βάρος τους και έτσι με τις εξαιρετικές τους επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα , στα μισά της περιόδου με σκορ 30-30 . Τελικά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο οι Seattle έδειξαν τα δόντια και πήραν την νίκη με σκορ 57-49.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μούστος Χρυσόστομος πετυχαίνοντας double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των The Toy Men άξιος αναφοράς είναι ο Σιούτης Δημήτρης με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Seattle SUPERΨώΝΙΑ: Ακριτόπουλος 10 (1) , Μούστος 16 , Νταμπούδης 9 (1) , Μαλακώζης 11 , Φανουλάς 8 , Καρανικόλας 3

The Toy Men: Πάνος 3 (1) , Κορτιμανίτσης 2 , Βαλκούμας 11 (1) , Στράκαλης 2 , Καλτσάς , Σιούτης 11 , Πετιμεζάκης , Λαμψίδης 8 , Στρατίκης 8 (2) , Κωνσταντινίδης 4