30/06/2021
Αδάμαστος 6 17 15 22 - 60 -
Above The Rim 15 8 17 17 - 57 -

Ντέρμπι με τελικό νικητή τον Αδάμαστο!

Ακόμα ένα ντέρμπι έγινε στο κλειστό της ΔΕΚΑ, ανάμεσα στον Αδάμαστο και στους Above The Rim, με τελικό νικητή τους γηπεδούχους.

Οι Above The Rim μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με διψήφιο αριθμό πόντων. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βουρλιώτης πέτυχε έξι πόντους με ένα τρίποντο, ενώ από τον Αδάμαστο από τρεις πόντους πέτυχαν Τρακοσάρης και Κυρίμης. Σκορ περιόδου 6-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αδάμαστος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Ο Μπαλοδήμος όπλισε και πέτυχε οκτώ πόντους με ένα τρίποντο. Φτωχο το σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους με τέσσερις παίκτες να σκοράρουν συνολικά οκτώ πόντους. Ο Παπίας πέτυχε ένα τρίποντο. Σκορ περιόδου 17-8.

Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, Ο Τρακοσάρης με δύο συνεχόμενες βόμβες από το τρίποντο κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο παιχνίδι, ενώ από την άλλη ο Παπίας συνέχισε να εντυπωσιάζει πετυχαίνοντας έξι πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ περιόδου 15-17.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν να παραμένουν κοντά στο σκορ. Τρακοσάρης, Κυρίμης και Μαυρίδης ηγήθηκαν σε πόντους και ριμπάουντ για την ομάδα τους, απέναντι σε έναν Παπία που τα έκανε όλα και ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με τρία τρίποντα. Τελικό σκορ 60-57!

Αδάμαστος: Καρακωνσταντινίδης, Μπαλοδήμος 14(1), Βαλαβανίδης 4(1), Μπατάς, Μαυρίδης 12(2), Κυρίμης 11, Σαραφίδης 4, Τρακοσάρης 15(5)

Above The Rim: Τζιούφας, Βουρλιώτης 7(1), Χατζηεμμανουήλ 4, Αναστασιάδης 5, Παπαθεοδώρου, Νισλής 2, Κατάκης 3, Κοντογιώργος 8, Δαυρός 4, Παπίας 24(6)

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ, ο μπόμπερ Τρακοσάρης και ο υπέροχος Παπίας.