01/07/2024
Flint Tropics 15 18 18 11 - 62 -
Παντοφλίνοι BC 14 15 14 9 - 52 -

Ντέρμπι πρωτιάς με νικητές τους Flint Tropics!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Μαζαράκη οι Flint Tropics υποδέχθηκαν τους Παντοφλίνους με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 62-52 και να παίρνουν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι βρίσκοντας σκορ κυρίως με αιφνιδιασμούς. Γκατζηρούλης και Γράσσος έδωσαν λύσεις και μια καλή διαφορά στην ομάδα τους στα μέσα του δεκάλεπτου. Οι ροζ απάντησαν αμέσως με τα καλάθια των αδερφών Ιωάννου και μένοντας κοντά στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να αντέχουν στους ίδιους ρυθμούς και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Για τους Flint Tropics πήρε το όπλο του ο Χατζηνάκης, ο οποίος με τρία τρίποντα έδωσαν αέρα 10 πόντων στους γηπεδούχους. Η απάντηση των Παντοφλίνων ήταν άμεση με τον εξαιρετικό Μπακούρο, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 33-29.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκατζηρούλη έκανε πιο επιθετική την άμυνα της και με τον εκπληκτικό Καραντζή να δίνει λύσεις από μακριά ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο. Τα αδέρφια Ιωάννου προσπάθησαν και πάλι να μειώσουν την διαφορά με μακρινά σουτ με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-43.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Μιχαήλ Ιωάννου έδειχνε μόνος του επιθετικά, προσπαθώντας να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι. Τζαμτζής και Γκατζηρούλης μίλησαν την κρίσιμη ώρα για τους γηπεδούχους και με κρίσιμα καλάθια έδωσαν την νίκη την ομάδα τους με 62-52 και μαζί και την πρώτη θέση στον όμιλο, με τις δύο ομάδες να στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον τους στα Playoff!

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκατζηρούλης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ιωάννου με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Γκατζηρούλης 17, Γρασσος 5, Ευθυμιοπούλος, Καραντζής 9, Τζαμτζής 12, Τζανετής 6, Χατζηνάκης 13

Παντοφλίνοι (Δροσάτος): Δροσάτος, Ιωάννου 11, Ιωάννου 20, Κουταγιάρ 2, Κωνσταντίνου, Λύμουρας, Μπακούρος 11, Παπακωνσταντίνου 3, Ποταμίτης 5, Τζούκας

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!