30/06/2024
Circle BC 11 12 17 9 - 49 -
Khazad Dooms 20 17 10 9 - 56 -

Το ντέρμπι των μωβ στους Khazad Dooms!

Την έκτη θέση του πρώτου ομίλου της Summer Development League εξασφάλισαν οι Khazad Dooms, καθώς στο τελευταίο παιχνίδι πριν τη μάχη των playoff κέρδισαν δύσκολα την Circle με 49-56, η οποία τερμάτισε στην έβδομη θέση!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Khazad Dooms στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Σχινά, 4 του Τσαντίλα και τρίποντα των Κασαπάκη - Λυγερού, προηγήθηκαν με 11-20. Ο Ζυγούρης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +17, και τελικά με 13 πόντους του Λυγερού και 4 του Ράντου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14, 23-37. Τα τρίποντα των Χανιωτάκη και Τουμπανάκη κράτησαν όρθια την Circle στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν με 7 πόντους του Ματσούκα, 5 του Πετρόπουλου και τρίποντο του Ζαφειρόπουλου, να μειώσουν από το 23-41 στους 7, 40-47, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Τσαντίλας και Σχινάς με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 40-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Khazad Dooms άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Τσαντίλα και Ράντου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-56. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Πετρόπουλος, Τουμπανάκης και Ζυγούρης.

Πολυτιμότερος της Circle ο Ματσούκας με 7 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP για τους Khazad Dooms ο Σχινάς με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 6/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Circle (Καλούδης): Χανιωτάκης 5 (1), Ματσούκας 7 (1), Ζαφειρόπουλος 5 (1), Ζυγούρης 10 (1), Καλούδης 3, Πετρόπουλος 10, Τουμπανάκης 9 (1)

Khazad Dooms (Σχινάς): Κασαπάκης 5 (1), Λυγερός 16 (4), Ράντος 10, Σέμα, Σχινάς 12, Τσαντίλας 13

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ενέργεια των δύο ομάδων!