18/05/2024
Proboraptors 18 15 21 16 - 70 -
Ανακασιακός 20 17 10 17 - 64 -

Ντυμένοι στα χρυσά οι Proboraptors!

Καλύτερα πατούσαν οι Proboraptors στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς με τέσσερις πόντους του Μουσούντα και πέντε του Ζερβόπουλου, πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, 9-3. Ο Ανακασιακός έβαλε στη συνέχεια μπρος, βρήκε σκορ με πέντε διαφορετικούς παίκτες και προσπέρασε στο φινάλε της πρώτης περιόδου με τις βολές του Ρομποτή, 18-20.

Ο Ρομποτής άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου, για να έρθει και να του απαντήσει ο Αβούρης και ο Μουσούντας από πλευράς Proboraptors. Οι δύο ομάδες έριξαν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα και βρήκαν αμφότερες δυσκολότερα σκορ, ωστόσο με μεγάλα τρίποντα του Ζουγανέλη και του Αλεξίου, ο Ανακασιακός πήρε και πάλι τα ηνία, τα οποία και διατήρησε παρά τα τρίποντα του Λαμπρινού και του Ζερβόπουλου. Σκορ ημιχρόνου, 33-37!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, με τους Σιαπατόρη, Ρομποτή και Ζερβόπουλο, Αντωνόπουλο να συνδέονται για τον Ανακασιακό και τους Proboraptors αντίστοιχα. Ο Ζερβόπουλος με ένα σουτάκι από μέση απόσταση και ο Αντωνόπουλος στη συνέχεια με ένα μεγάλο σουτ έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας επτά πόντων στους Proboraptors, 54-47.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου οι Proboraptors, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Σιαπατόρης, Σμαγκιν και Ρομποτής, ισοφαρίζοντας έτσι και βάζοντας και πάλι σε προνομιακή θέση τον Ανακασιακό, 54-56. Ο Τραϊαφόρος με ένα καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο έκανε σεφτέ για τους Proboraptors, ο Σιαπατόρης αντέδρασε με ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά ο Σαχάς με ένα καλάθι από κοντά έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια! Η αναμέτρηση έγινε θρίλερ, με τους γηπεδούχους να χαμογελούν στο τέλος καθώς μετά το τεράστιο σουτ του Αντωνόπουλου, οι Proboraptors στεφθηκαν πρωταθλητές!

Betsson MVP του τελικού για τους Proboraptors αναδείχτηκε ο Νικόλαος Σαχάς με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τον Ανακασιακό ξεχώρισε ο Έντγκαρ Σμάγκιν με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 8, Αντωνόπουλος 14, Βασιλείου 2, Ζερβόπουλος 13, Κατσιμίχας, Κουνενιδάκης, Λαμπρινός 6, Μουσούντας 9, Σαχάς 16, Τραϊαφόρος 2.

Ανακασιακός (Σιαπατόρης): Αλεξίου 3, Ζαφειρόπουλος 2, Ζουγανέλης 11, Καμζέλας 2, Κοτοπούλης, Μακρής,  Ρομποτής 15, Σιαπατόρης 13, Σμάγκιν 16, Τζομπανάκης.

Tι μας άρεσε: To derby που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!