02/04/2023
The Roots 12 13 12 16 - 53 -
Winston Wizards 21 16 20 13 - 70 -

Ντύθηκε... Πορζίνγκις ο Νταής!

Σε ένα υπέροχο από άποψη θεάματος και ελεύθερου ρυθμού παιχνίδι, οι Winston Wizards δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Roots και επιβλήθηκαν με το τελικό 53-70 στο ΣΕΦ!

Εκπληκτική η ευστοχία των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Πασχάλη τον Νταή να ξεχωρίζει με δύο τρίποντα και καταλυτική παρουσία. Οι Ζαμπάρας και ο Αργυράκης, κυρίως αμυντικά, βοήθησαν τους Roots να παραμείνουν κοντά στο σκορ, με την πρώτη αναγνωριστική περίοδο να κλείνει στο 12-21.

Την υπογραφή του έβαλε ο Νίκος ο Λαγωνικάκος προς το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τον φόργουορντ των Roots να σκοράρει με όμορφες ατομικές προσπάθειες και να απαντά στους Τσίκη και Αποστολόπουλο, με τον Νταή να κλείνει το ημίχρονο με τρίποντο για το 25-37 των Wizards!

Οι φιλότιμες προσπάθειες του Φιλιππή και του Ζαμπάρα δεν έφταναν στους γηπεδούχους, καθώς οι Τσίκης και Αποστολόπουλος συνέχισαν τα... δικά τους, ο Τοσουνίδης ακολούθησε και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 37-57 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο, με τους Wizards πλέον να μένει να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ.

Το έκαναν και με μεγάλη επιτυχία μάλιστα, με το 53-70 που ήταν γραμμένο στον πίνακα του ΣΕΦ να περιγράφει εν ολίγοις και την εικόνα του παιχνιδιού, με τους Wizards να ολοκληρώνουν τη θετικότατη εμφάνισή τους με νίκη!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος ο Αποστολόπουλος με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Roots ξεχώρισε ο Σωτήρης ο Ζαμπάρας με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 22/53 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 3/13 βολές, 54 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 22 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/42 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 6/8 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 16 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 16 λάθη.

Roots (Σοκολάκης): Σοκολάκης 6, Παντελάτος 7, Αργυράκης 1 (15 ριμπ.), Ζαμπάρας 18, Λαγωνικάκος 8, Φιλιππής 13.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 24, Νταής 24, Τσίκης 9, Τοσουνίδης 7, Φράγκος 6.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα του Νταή!