12/05/2023
Titans 18 18 20 16 - 72 -
Black Dragons 26 10 30 21 - 87 -

Ντούμπλαραν τις νίκες οι "Δράκοι"!

Δύο στα δύο για τους Black Dragons στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Titans με 72-87 στο κλειστό του Κάρβουνου!

Σαφώς ανώτεροι ήταν οι Black Dragons στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Ανδρεάδη, 7 του Παγώνη, 5 του Διονύση Μπακούρου και 5 του Σιάποντη, προηγήθηκαν με 18-26. Ο Πόγκας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Μπάκας και ένα έμμεσο τρίποντο ο Γιάννης Ηλιαδάκης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Titans να σφίγγουν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Καρατσόλη, 5 του Βενιανάκη και 3 του Μπάκα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 36-36. Ο Σιάποντης με 5 πόντους και ο Παγώνης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κεστεκίδη σεληνιάστηκε και με τους Διονύση Μπακούρο - Σιάποντη να σκοράρουν από 9 πόντους έκαστος και τον Ανδρεάδη να ακολουθεί με 8, έχτισε εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 56-66! Τους "Τιτάνες" κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης Ηλιαδάκης με τους 10 πόντους που πέτυχε, ενώ 4 είχε ο Πόγκας. Σκορ τρίτης περιόδου 56-66!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Black Dragons είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παγώνη, Άρη Μπακούρο, Ανδρεάδη, Νικολαΐδη και Διονύση Μπακούρο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 72-87. Για τους "Τιτάνες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κατσιφής και Μπάκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/16 βολές, 22/50 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/14 βολές, 19/42 δίποντα και 12/32 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Titans ο Μπάκας με 11 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 4/8 δίποντα και 0/ τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Black Dragons ο Σιάποντης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 2/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αντωνουσάκης 4, Βενιανάκης 7 (1), Ηλιαδάκης Β., Ηλιαδάκης Γ. 15 (1), Καρατσόλης 9 (1), Κατσιφής 15 (1), Μπάκας 11, Μπαμπάτσικος, Πόγκας 11 (1)

Black Dragons (Κεστεκίδης): Ανδρεάδης 22 (4), Θεόδοτος, Κεστεκίδης, Κούρταλης 2, Μπακούρος Α. 6, Μπακούρος Δ. 18 (3), Νικολαΐδης 2, Παγώνης 18 (1), Σιάποντης 19 (4)

Τι μας άρεσε: Το άκρως επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!