18/01/2024
Heldreich 20 11 14 23 - 68 -
Hood BC 20 14 23 16 - 73 -

Ντούμπλαρε τις νίκες η Hood!

Για δεύτερη φορά φέτος η Hood κέρδισε τον Heldreich με 68-73 και μετά την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής παραμένει στη δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου της Master League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με την Hood να ξεκινάει καλύτερα και με 5 πόντους του Σαρρή, 5 του Θεοδώρου, 4 του Πετράκου και 4 του Λαύκα, προηγήθηκε με 11-18, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και δύο τρίποντα του Μουδήλου, 5 πόντους του Κούρταλη και 3 του Ανδρεάδη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 20-20!

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου ο Heldreich οδηγούσε το παιχνίδι, αφού με τρίποντο του Ανδρεάδη και βοήθειες των Μουδήλου, Παγώνη και Ζαχαρόπουλου, προηγούταν με 29-24. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 4 πόντους του Πρωτόγερου, 4 του Κουκουλά και buzzer beater τρίποντο του Σαρρή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 31-34!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα ήταν ανώτερο και με 8 νέους πόντους του Θεοδώρου, 5 του Στεφόπουλου, 4 του Πετράκου και 4 του Σαρρή, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 45-57. Την ομάδα του Ζαβαντή κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Παγώνης (5π), Νικολαΐδης (4π) και Τσεκουρλούκης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 45-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Hood άντεξε στην πίεση των αντιπάλων  και με δράστες στην επίθεση τους Πετράκο και Χανιώτη, έφτασε δίκαια, αλλά και δύσκολα στη νίκη με 68-73. Για τον Heldreich στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Παγώνης και Ανδρεάδης με 9 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 19/46 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 19/34 βολές, 15/39 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Heldreich ο Παγώνης με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP της Hood ο Θεοδώρου με 16 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 1/1 δίποντο και 3/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Heldreich (Ζαβαντής): Παγώνης 16 (3), Μπακούρος 2, Αθανασιάδης 1, Παπαδάκης, Κούρταλης 5 (1), Μουδήλος 8 (2), Νικολαΐδης 6, Ανδρεάδης 15 (2), Ζαχαρόπουλος 8, Τσεκουρλούκης 7 (1)

Hood (Πατσάκας): Θεοδώρου 16 (3), Πετράκος 16, Αθανασόπουλος 2, Πρωτόγερος 4, Κουκουλάς 5 (1), Λαύκας 6, Στεφόπουλος 5, Σαρρής 12 (3), Χανιώτης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από την Hood, όσο και η μαχητικότητα του Heldreich!