22/07/2024
Drunk Team 9 11 20 13 - 53 -
NTUA Diesels 13 16 24 18 - 71 -

Στον έβδομο ουρανό οι NTUA Diesels!

Στο «θρόνο» της Summer Development League κάθισαν οι NTUA Diesels, οι οποίοι το βράδυ της Δευτέρας 22 Ιουλίου επικράτησαν με 53-71 κόντρα στη Drunk Team και κατέκτησαν έτσι το καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο έτοιμοι αγωνιστικά, αλλά και πνευματικά, καταφέρνοντας έτσι να ανταπεξέλθουν καλύτερα στις απαιτήσεις του τελικού, ο οποίος διεξήχθη σε μία καυτή ατμόσφαιρα. Η Drunk Team γνώρισε τη μόλις 2η ήττα της στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα, ωστόσο ήταν και αυτή που… πόνεσε περισσότερο, αλλά όπως και να έχει άπαντες στην ομάδα ξέρουν πως η φετινή πορεία της ήταν επιτυχημένη.

Στα του παιχνιδιού, το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα, με τον Μήτσικα να κάνει την αρχή και τον Μουλαρογιάννη να γράφει το 6-0. Οι NTUA Diesels άργησαν να πάρουν… μπρος, όμως έφτασαν τελικά στην ισοφάριση με ένα δικό τους σερί (6-6). Μάλιστα λίγο αργότερα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, όταν ο Ζώταλης έκανε το 9-11, ενώ ο Αλέξανδρος Μουγνάι διαμόρφωσε το 9-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και βρέθηκαν στο +8(9-17). Ο Μήτσικας προσπάθησε να δώσει ώθηση στην ομάδα του, την οποία έφερε στο -3(16-19), ωστόσο Σιγάλας και Αλαφάκης είχαν απαντήσεις για να μην απειληθούν οι φιλοξενούμενοι. Ο Δαμάσκος έπιασε επίσης δουλειά και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα, με αποτέλεσμα οι NTUA Diesels να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20-29.

Οι Diesels μπήκαν με φόρα και στη τρίτη περίοδο και για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους για το 20-31. Μπεκρής και Αλαφάκης έδωσαν τη βοήθειά τους στο σκοράρισμα και παράλληλα κρατούσαν την ομάδα τους σε μία καλή απόσταση (27-38). Από την άλλη πλευρά ο Παούρης ανέβασε απόδοση, ενώ και ο Σταυρόπουλος άρχισε να κάνει πιο αισθητή τη παρουσία του και η Drunk Team πλησίασε στο 36-42. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και κρατούσαν σταθερά το «τιμόνι», κλείνοντας τη τρίτη περίοδο στο 40-53.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν αποφασισμένοι να τελειώσουν τη δουλειά. Ο Ζώταλης σκόραρε από κοντά κι από μακριά, ενώ και ο Λυμπερίου «μίλησε» τη κατάλληλη στιγμή, με αποτέλεσμα οι NTUA Diesels να απομακρυνθούν στο +19(48-67) και να μετατρέψουν τα τελευταία λεπτά σε μία τυπική διαδικασία. Οι πανηγυρισμοί είχαν ξεκινήσει ήδη στη πλευρά των φιλοξενούμενων και έφτασαν στο πικ τους μετά και τη κόρνα της λήξης που τους βρήκε να επικρατούν με 53-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δαμάσκος με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Από τη Drunk Team ξεχώρισε ο Αναστάσιος Μήτσικας με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Zeneli 11(5ρ.), Βιτάλης 4, Γκορόγιας 5(2ρ.), Κανιάς, Μήτσικας 12(14ρ.), Μουλαρογιάννης 5(2ρ.), Παούρης 9(3ρ.), Παπαβασιλείου, Σταυρόπουλος 7(5ρ.)

NTUA Diesels (Βερούχης): Αλαφάκης 14(2ρ.), Αντζουλάτος 5(4ρ.), Βρεττός 2(4ρ.), Δαμάσκος 9(10ρ.), Ζώταλης 14(3ρ.), Λυμπερίου 8(3ρ.), Μιχαλόπουλος, Μουγνάι Α. 13(9ρ.), Μουγνάι Τ., Μπεκρής 2(5ρ.), Σιγάλας 4(8ρ.), Φιλίππου

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Athens Sports Hall!