09/04/2024
KLAFTA LABORAL BC 10 4 11 16 - 41 -
Patras Chicken Nuggets 10 20 27 22 - 79 -

Nuggets για Play Offs, Κlafta για... κλάματα

Αν και πολλοί πριν το παιχνίδι μεταξύ Chicken Nuggets και Klafta Laboral είχαν χρίσει ως φαβορί την Klafta, οι αρχικές προβλέψεις διαψεύστηκαν πανηγυρικά και οι ''κοτομπουκιές'' έφτασαν σε μια σοκαριστική νίκη (41-79), σε ένα ματς που υπήρχαν μόνο εκείνοι στο παρκέ. Έπαιξαν μπασκετάρα, έβαλαν απίστευτα σουτ και ταπείνωσαν την χειρότερη Klafta που έχει εμφανιστεί στα παρκέ αυτή τη διετία.

Το ματς δεν προμήνυε από την αρχή αυτή την εξέλιξη, αφού η Klafta άντεξε για ένα δεκάλεπτο και το σκορ στην Α' περίοδο ήταν ισόπαλο (10-10). Στη συνέχεια όμως, οι Nuggets πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν, με τον Ζησιμάτο να βρίσκεται σε απίστευτη βραδιά και να βάζει κυριολεκτικά τα πάντα από τα 6,75. Το 10-10 μετατράπηκε με συνοπτικές διαδικασίες σε 21-37 και η Klafta είχε μόλις πετάξει λευκή πετσέτα.

Στην επανάληψη, η διαφορά έφτασε σε... αστρονομικά επίπεδα, με το επιμέρους 4-20 στη Γ' περίοδο να σφραγίζει τον μεγαλύτερο διασυρμό στην ιστορία της Klafta. Ο Ζήσης βρέθηκε κι αυτός σε μέτριο βράδυ, αφού δεν είχε στήριγμα και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 41-79, που βάζει τους Nuggets σε τροχιά Play Offs και πάλι.