04/04/2024
Iguana Pacers 16 15 3 22 - 56 -
Gangsters 14 6 24 22 - 66 -

Ξύπνησαν νωρίς και πήραν την πρόκριση οι Gangsters!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του ΓΣΠ οι Iguana Pacers υποδέχθηκαν τους Gangsters με τους φιλοξενούμενους με επικρατούν με 56-66 και να παίρνουν την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Master League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με γρήγορο μπάσκετ και προσπαθούσαν να βρουν κυρίως καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και έξω από την γραμμή των 6.75 με τα τρίποντα του Μοσχετά και Στρατομήτρου, με τον Ηλία να κάνει ιδανικό πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του με 16-14.Για τους φιλοξενούμενους ο Ντότσιος σκόραρε 5 πόντους κρατώντας κοντά την ομάδα του στο σκορ.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Pacers να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα, περιορίζοντας τους αντιπάλους τους στο σκοράρισμα. Στην επίθεση συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς ο Μοσχετάς μαζί με τον Ανδριώτη, με τους πράσινους να στέλνουν την διαφορά πάνω από τους 10 στο τέλος του ημιχρόνου. Ιδιαίτερα άστοχοι οι Gangsters στο δεύτερο δεκάλεπτο έμειναν πίσω στο σκορ με 31-20.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι, δείχνοντας τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο παρκέ. Τσάτσιος, Μαρκόπουλος και Βασίλης Λάιος βγήκαν μπροστά, με τους Gangsters να κάνουν τρομερό σερί με 3-24 στο τρίτο δεκάλεπτο και να γυρνάνε τούμπα το παιχνίδι. Μεγάλο ρόλο για την ανατροπή έπαιξαν οι τρομερές άμυνες που έβγαλε η ομάδα του Βρύλη στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι φαίνεται να είχαν μείνει από δυνάμεις, με τους Gangsters να εκμεταλλεύονται την κατάσταση και να στέλνουν την διαφορά πάνω από τους 20 με τα τρίποντα του Μαρκόπουλου. Αξιότιμη προσπάθεια από τους πράσινους στο τέλος να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως η δουλειά είχε γίνει για τους Gangsters, οι οποίοι επικράτησαν με 56-66 και πήραν σπουδαία πρόκριση στους 8.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ντάτσης με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Στρατομήτρος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Iguana Pacers (Φατούρος): Στρατομήτρος 16, Μοσχέτας 20, Παπαζαχαρίου 5, Φαρούπος 3, Ανδριώτης 6, Γιαννόπουλος 6, Παλάσκας

Gangsters (Βρύλης): Νιώτης 7, Τσιάτσιος 15, Ντάτσης 9, Λάιος 2, Λάιος 8, Μαρκόπουλος 19, Καραμποίκης, Γραφιαδέλλης 6, Μακρής, Αφουξενίδης

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των φιλοξενούμενων!