14/06/2024
The Toy Men 17 25 11 21 - 74 -
Batboys 15 24 30 18 - 87 -

Νυχτερι(δι)νές πτήσεις

Οι BatBoys επικράτησαν με 74-87 των The Toy Men αλλά ο αγώνας ξεκίνησε διαφορετικά. Στην αρχή του 1ου δεκαλέπτου οι The Toy Men πήραν το προβάδισμα με 8-2 στα πρώτα 3 λεπτά. Από εκεί και πέρα, για μισό δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έμειναν χαμηλά στο σκοράρισμα. Με το χρονόμετρο να γράφει 3:21 οι BatBoys πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με το σκορ να είναι 10-11. Η λήξη του 1ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα των The Toy Men μπροστά με 17-15 καθώς οι δύο ομάδες αντάλλασαν το προβάδισμα.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε αρκετά πιο δυναμικά. Μόλις σε τρία λεπτά είχαμε 14 πόντους στο σύνολο και το παιχνίδι στην ισοπαλία με 23-23. Οι δύο ομάδες συνέχισαν σε ένα ισορροπημένο παιχνίδ με καμία από τις δύο να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ένα τρίποντο του Ζαφείρη Στράκαλη στα 2:35 έδωσε για πρώτη φορά ανάσα στους The Toy Men και έκανε το σκορ 37-31. Από εκείνο το σημείο άρχισε ένας χορός με τρίποντα φτάνοντας το σκορ στο 40-37, 1:12 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Εν τέλει το δεκάλεπτο τελείωσε 42-39 υπέρ των The Toy Men.

Με παρόμοιο σκηνικο ήταν και η αρχή του 3ου δεκαλέπτου. Η διαφορά δεν ανέβαινε υπέρ κάποιας ομάδας και εναλλασόταν συνεχώς. Όμως ένα σερί των BatBoys στα μέσα της περιόδου άλλαξε τα δεδομένα. Κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 10 πόντους (48-58). Η διαφορά συνέχισε τη διακύμανσή της σε παρόμοια επίπεδα, φτάνοντας στο μέγιστό της στο 53-69 (+16), το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο πρώτο δίλεπτο του 4ου δεκαλέπτου δεν είχα ανάπτυξη στο σκορ καθώς σημειώθηκαν μόνο δύο καλάθια, ένα τρίποντο για τους The Toy Men και ένα δίποντο για τους BatBoys. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένα πιο επιθετικό μπάσκετ με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς όμως στο τέλος οι "νυχτερίδες" πέταξαν για τη νίκη χάρη στο τελικό 74-87.

MVP ανακηρύχθηκε ο Θεοδόσιος Ρικούδης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασσίστ!

Από την ομάδα των The Toy Men ξεχώρισε ο Στέφανος Πάνος double double (15 πόντους και 10 ριμπάουντ)

The Toy Men: Βαλκούμας 17 (5), Ρικούδης 15 (5), Λογγινίδης 13 (1), Παπαδόπουλος 8, Σπηλιόπουλος 12, Στράκαλης 9 (3)

BatBoys: Δημητρακούδης 7 (1), Ιακωβίδης 3, Καλβουρτζής 9 (2), Μπόγιας 5 (1), Νικολούδης 0, Ρικούδης 26 (3), Σπίθας 8, Τατιτζικίδης Χ. 25, Τατιτζικίδης Ι. 4