06/10/2022
Αλκοολικός Αστέρας 16 8 17 17 10 68 -
Lasson BC 14 11 14 19 9 67 -

Ο Αλκοολικός Αστέρας «μέθυσε» την Lasson!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development , ο Αλκοολικός Αστέρας διπλασίασε τις νίκες του στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης της Lasson με σκορ 68-67 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νικολάο Φουρνογεράκη , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους  στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία, 6-6 , οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με πέντε , 15-10 , για να έρθει η αντίδραση της Lasson, καθώς με ένα υπέρ της επιμέρους 1-4 έκλεισε τη περίοδο στο μείον δύο , 16-14. Ο Αντωνόπουλος πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Φώτης Καραμπάς είχε 10.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Καραμπάς και η παρέα του έφεραν το ματς στα ίσα, 18-18 , οι γηπεδούχοι με τους Αντωνόπουλο και Φουρνογεράκη να ηγούνται των προσπαθειών τους ανέκτησαν το προβάδισμα,23-20,με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να κλείνουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 24-25  .

Στη τρίτη περίοδο ο Αστέρας έχοντας τον Ιωάννη σε εξαιρετική κατάσταση προηγήθηκαν με τρείς, 32-29 , η Lasson με τον Νικιταΐδη να συνδέεται δύο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75 ισοφάρισαν σε 37-37, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 41-39 υπέρ των γηπεδούχων . Ο Μώλος πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Διάκου είχε 5 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο θύμισε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο και τη σκυτάλη της πρωτοπορίας να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική της άμυνα , αλλά και τον Νικιταιδη να στήνει ένα τρίποντο πάρτυ στο κλειστό του Basketaki Arena προηγήθηκαν με πέντε, 43-48 , οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Πίτσιλο ισοφάρισαν σε 52-52, με το τέλος της περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες χέρι χέρι με σκορ 58-58 . Ο Φουρνογεράκης πέτυχε 6, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Νικιταΐδης .

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πάρα πολύ κοντά στη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με έξι πόντους,61-67,με τον Αλκοολικό να πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό φίνις , αφού με εφτά αναπάντητους πόντους κατόρθωσε να πάρει μια τεραστια και συνάμα παλληκαρήσια νίκη με σκορ 68-67. Ο εξαιρετικός Φουρνογεράκης πέτυχε 6 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Κρητικός είχε 3.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Φουρνογεράκης με 20 πόντους , 8 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Φώτης Καραμπάς είχε 17 πόντους , 6 ριμπάουντ , 10 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 14/39 δίποντα , 8/30 τρίποντα , 16/27 βολές , 47 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 9 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 13 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/56 δίποντα , 9/26 τρίποντα , 6/17 βολές , 53 ριμπάουντ , 14 ασίστ , 9 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Αλκοολικός Αστέρας(Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 16, Ιωάννης 13, Λουκόπουλος, Παπακωνσταντίνου 9, Πίτσιλλος 8, Τσoμπανέλλης 2, Φουρνογεράκης 20.

Lasson BC(Φώτης Καραμπάς) : Αθανασούλας 3, Άρης Καραμπάς 3, Φώτης Καραμπάς 17, Κοντονάτσιος 5, Κρητικός 8, Νικιταΐδης 17, Ντίσιος 4, Σκαρμέας 11, Τσουπαρόπουλος .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης, η εκτελεστική δεινότητα έξω από τη γραμμή των 6.75 των Φώτη Καραμπά, Νικηταιδη, Αντωνόπουλο και Φουρνογεράκη, αλλά και οι 10 ασίστ του Φώτη Καραμπά!