21/12/2022
Chicken Nuggets 24 17 21 15 - 77 -
Hellenic Energy 13 16 24 27 - 80 -

Ο άθλος των ΕΛ.ΠΕ.!

Τεράστια νίκη με επική ανατροπή πήραν χθες τα ΕΛ.ΠΕ., καθώς αν και έχαναν με 53-31 στα μέσα της τρίτης περιόδου, κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη από τους Chicken Nuggets με 77-80 για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από πέντε παιχνίδια, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πέμπτη διαδοχική του ήττα!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Chicken Nuggets, καθώς με 11 πόντους του Καρακαϊδού, 8 του Άγγελου Ανδριόπουλου και buzzer beater του Τσιγγίστρα λίγο μπροστά από το κέντρο, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 24-13. Το δίδυμο Σκαρπέλη - Κατζέλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα ανέλαβε δράση ο Μουχλιανίτης και με 13 δικούς του πόντους και 4 του Καρακαϊδού, έδωσαν αέρα 18 πόντων στους γηπεδούχους, 33-15. Το μόνο που κατάφεραν τα ΕΛ.ΠΕ. ήταν να μειώσουν στους 12, 41-29, με τους Σκαρπέλη - Καλαρίδη να σκοράρουν από 4 πόντους και τους Κατζέλη - Προκοπίδη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Με δύο τρίποντα του Μουχλιανίτη, 5 πόντους του Παππά και 4 του Καρακαϊδού, οι κίτρινοι έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν ξέφυγαν στους 22, 53-31, στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Χατζηπέτρου δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 8 νέους πόντους του Κατζέλη, 4 του Γιαννίμπα, 4 του Θεάκου και άλλους τόσους του Προκοπίδη, μείωσε στους 9, 62-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΕΛ.ΠΕ. συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 11 πόντους του Καλαρίδη, 10 του Σκαρπέλη και 4 του Προκοπίδη, ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το ΣΕΦ με 77-80. Δεν μπόρεσαν να αντέξουν μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι και έτσι δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Τσιγγίστρα, Άγγελου Ανδριόπουλου και Καρακαϊδού.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/19 βολές, 15/27 δίποντα και 10/34 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/24 βολές, 27/68 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Chicken Nuggets ο Καρακαϊδός με 23 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 6/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp για τα ΕΛ.ΠΕ. ο Καλαρίδης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές και 7/13 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Β.): Καρακαϊδός 23 (2), Ανδριόπουλος Β., Ανδριόπουλος Α. 14 (2), Τσιγγίστρας 14 (2), Μουχλιανίτης 21 (3), Παππάς 5 (1)

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Κατζέλης 17 (3), Προκοπίδης 13, Στάθης 2, Καλαρίδης 19, Κυπραίος, Σκαρπέλης 21 (1), Γιαννίμπας 4, Θεάκος 4

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως τα ΕΛ.ΠΕ. δεν παράτησαν το παιχνίδι στο - 22!