22/09/2024
Δεν Μας Σέβεσαι Βάσω 9 7 15 12 - 43 -
Slow Motion 14 2 20 16 - 52 -

Ο Βαλμάς καθάρισε για την πρώτη νίκη των Slow Motion!

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι βρίσκοντας πόντους κοντά στο καλάθι από τους Βαλμά και Τσαβαλά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τις προσωπικές ενέργειες του Νταβαρίνου, οποίος μείωσε σε 9-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Όσον αφορά το σκοράρισμα η δεύτερη περίοδος ήταν φτωχή καθώς συνολικά επιτεύχθηκαν μόνο 9 πόντοι. Στο νήμα ανώτεροι οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από Νταβαρίνο και Σκεμπή και ισοφάρισαν σε 16-16 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Σε καλή μέρα ο Νταβαρίνος οδηγούσε επιθετικά τους γηπεδούχους κυρίως με διεισδύσεις, με τους Slow Motion να έχουν απάντηση με τον εξαιρετικό Βαλμά και να παίρνουν προσβάσιμα με 31-36 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Πιο ψύχραιμοι στο τέλος οι κίτρινοι, οι οποίοι με κρίσιμα καλάθια από Κουτσουρή, Τσαβαλά και Βαλμά καθάρισαν το παιχνίδι και επικράτησαν με 43-52. Αξιότιμη προσπάθεια για τους γηπεδούχους με τους Κατηφόρη και Νταβαρίνο στο τέλος, όμως πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα δεν ήρθε για τους Δεν με σέβεσαι Βάσω.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Βαλμάς με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κατηφόρης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δεν μας σέβεσαι Βάσω (Νταβαρίνος): Νταβαρίνος 19, Καργατζής, Χωριάνοπουλος, Γόγωνας, Κατηφόρης 15, Κατσουνάς, Κακαφλίκας 3, Κοντόπουλος 2, Σκεμπί 3

Slow Motion (Γιακουμής): Κλαδής, Τσαβαλάς 11, Μπουλιαρίτης 5, Γιακουμής 4, Βαλμάς 18, Τσιναντής 3, Γκολιανόπουλος, Ρουμελιώτης, Κουτσουρής 11, Φλουσκούνης

Τι μας άρεσε: Το οργανωμένο μπάσκετ των δύο ομάδων!