21/01/2024
Mandra Heat 15 17 20 8 - 60 -
Run & Gun B.C 26 12 11 16 - 65 -

Ο Μπέλος έκλεισε την κερκόπορτα!

Το μεσημέρι της Κυριακής 21 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι για τον τρίτο όμιλο της Development League, ο Χρήστος Μπέλλος ήταν ο καθοριστικότερος παίχτης της αναμέτρησης, καθώς με την άμυνα του πάνω στον κορυφαίο της Mandra Heat Κωνσταντίνο Αρβανιτάκη έδωσε το έναυσμα στους Run and Gun να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ και να πάρουν μεγάλη νίκη με 60-65.

Οι Run and Gun μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι να δείξουν ποιος είναι το φαβορί του αγώνα, έλεγξαν ρυθμό και ριμπάουντ και με τον Μποτώνη σε καταπληκτική κατάσταση με 14 πόντους, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά! Στο στρατόπεδο της Μάνδρας που έτρωγε πολύ εύκολα πόντους και ξύπνησε επιθετικά μετά τα μισά, ξεχώρισαν Δήμου με 4 και Θωμάς με τρίποντο για το 15-26!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Γιάννου κυρίαρχο μέσα στη ρακέτα με 6 πόντους, τον Δήμου να δίνει λύσεις με 4 και ένα τρίποντο του Δρακόπουλου πλησίασαν 32-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Το σύνολο του Μπέλου που δεν έπιασε την απόδοση της πρώτης περιόδου, είχε τον Μποτώνη με 4 πόντους και εξαιρετικό στη δημιουργία και τον Βέργη να προσφέρει επίσης 4.

Το τρίτο δεκάλεπτο, είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του Κωσταντίνου Αρβανιτάκη. Το βουνό της Mandra Heat, δεν είχε αντίπαλο μέσα στις δύο ρακέτες και με 13 προσωπικούς του πόντους, έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του για να πάρει το προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, οι Run and Gun με τον Μποτώνη να δυσκολεύεται πλέον να σκοράρει από την ασφυκτική πίεση των αντιπάλων, είχαν τον Βέργη να πιάνει πολύ καλή απόδοση και με 7 πόντους του κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ(52-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν η ώρα του Μπέλλου. Ο παίκτης – προπονητής των Run and Gun βίδωσε τον Αρβανιτάκη με την καταπληκτική του άμυνα και έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης στην ομάδα του. Η επίθεση λειτούργησε ιδανικά με τον Δημητρόπουλο σε ρόλο πασέρ και σκόρερ με 4 πόντους και το δίδυμο Βέργη-Μποτώνη πέτυχε επίσης από 4, διαμορφώνοντας το τελικό 60 – 65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Μποτώνης με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Mandra είχε 16 / 36 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 16 / 24 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Οι Run and Gun είχαν 22 / 60 δίποντα, 4 / 14 τρίποντα, 8 / 25 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Mandra Heat(Μανήσαλης): Αρβανιτάκης 19(10ρ.), Γιάννου 7, Δήμου 14,Διολέτης 2, Δρακόπουλος 3, Θωμάς 10, Κύτρος 4, Μπακάλης 1, Μώλος.

Run and Gun(Μπέλος): Βέργης 15, Γεώργας, Δημητρόπουλος 7(7ρ.), Καλλιάρας 7, Κουρτέσης 3, Μπέλλος (7 ρ.), Μποτώνης 25(9ρ.), Παντελάκης 3, Τρίμμης 5.

Τι μας άρεσε:

Το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο που έκαναν οι μετέπειτα νικητές και η προσπάθεια των ηττημένων να γυρίσουν το παιχνίδι.