26/11/2023
Alepoudiarides BC 11 25 5 12 - 53 -
Kill Beer 16 8 23 9 - 56 -

Ο Μπογέας μίλησε εκεί που έπρεπε για την Kill!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Παντελόπουλο (2π) και τον Μπογέα να σκοράρουν για την Kill Beer και τον Πετράκη (3π) και τον Πατάκα (4π) για τις Αλεπούδες. Ο Κώστας στη συνέχεια βρήκε για τα καλά ρυθμό και με 9 δικούς του πόντους και πέντε του Ναλμπαντούδη, η Kill Beer πήρε προβάδισμα 5 πόντων, 11-16.

Οι Alepoudiarides μπήκαν αφηνιασμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα γκολ φάουλ του Πετράκη και δύο πόντους του Πατάκα και του Κουστένη, έφεραν το ματς στα ίσια, 18-18. Οι μπυρόβιοι έβγαλαν αντίδραση με τον Παντελόπουλο (5π), αλλά οι Αλεπούδες ήταν συνολικά πιο αποτελεσματικές και, τελικά, με πέντε πόντους του Γιουβανάκη και του Παυλάκου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ, 36-24.

Με ένα 11-2 σερί ξεκίνησε η Kill Beer το τρίτο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας το ματς με τους Παντελόπουλο, Ναλμπαντούδη και Μπογέα και πέρνόντας ακόμη και μπροστά, με ένα δίποντο του Τσοκαντά, 38-40! Οι Αλεπούδες δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις μπροστά, σκόραραν μόνο δυο πόντους δια χειρός Πετρακη για 9 λεπτά, και όπως ήταν λογικό, έμειναν πίσω στο σκορ, 41-47.

Ο Πατάκας με 6 δικούς του πόντους οδήγησε τις Αλεπούδες στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Kill τα βρήκε σκούρα επιθετικά, αλλά κατάφερε να σκοράρει δια χειρός Μπογέα, ο οποίος στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, είχε κρύο αίμα και με πολύ μεγάλα καλάθια, χάρισε εν τέλει τη νίκη στη Kill Beer με 53-56.

Betsson MVP για τoυς μπυρόβιους αναδείχτηκε ο Γιάννης Παντελόπουλος με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κοψίματα και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Xαράλαμπος Πετράκης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 19/46 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 6/18 βολές, 44 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη, ενώ οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 17/46 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 7/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη.

Alepoudiarides (Τζιώτης): Γιουβανάκης 3, Κουστένης 11, Πατάκας 12, Παυλάκος 8, Πετράκος 19, Φραντζολάς.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γκούνας, Κουτσιούκης, Μπογέας 22, Ναλμπαντούδης 11, Παντελόπουλος 15, Σαλονίκας, Τουργέλης, Τσοκαντάς 8.

Τι μας άρεσε: Το γκραν-κινιολικό φινάλε!