22/01/2024
Akarnania Warriors 9 10 14 22 - 55 -
Ένωση Αγρινίου 13 7 16 17 - 53 -

Ο Δρακούσης τους κράτησε, ο Τσαμάκης τους λύτρωσε

Οι μόλις 7 παίκτες των Warriors κατέθεσαν ψυχή, ο Αλέξανδρος Δρακούσης κράτησε την ομάδα του σε μεγάλο βαθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε ένα μεγάλο τρίποντο του Μπάμπη Τσαμάκη έδωσε τη νίκη. Από την πλευρά της η Ένωση έδειξε ότι η απουσία του Μιχάλη Σταμουλάκη ήταν πολύ μεγάλη τόσο δημιουργικά όσο και εκτελεστικά.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 8 πόντους λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως οι Warriors μείωσαν στους 4 στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, το έφτασαν μέχρι το 11 - 0 παίρνοντας προβάδισμα με 3, όμως η Ένωση απάντησε με δικό της 7 - 0 για το +4, με το ημίχρονο να κλείνει με τρίποντο του Μπάμπη Τσαμάκη για το 19 - 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων, όμως ο Αλέξανδρος Δρακούσης πήρε μπροστά, πέτυχε δέκα συνεχόμενους πόντους δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, όμως ξανά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και ξαναπήραν προβάδισμα 3 πόντων στο 30ο λεπτό.

Η Ένωση προηγήθηκε με 5 λίγο πριν την τελική ευθεία, και με 3 στο τελευταίο λεπτό, ο Αλέξανδρος Δρακούσης ισοφάρισε σε 52 - 52, ο Γιώργος Κάτρης με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά στα 3.8 δευτερόλεπτα ο Μπάμπης Τσαμάκης ξεκίνησε την επίθεση, πρόλαβε το χρόνο και με τρίποντο χάρισε τη νίκη στους Warriors.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 21 πόντους, ο Μπάμπης Τσαμάκης πρόσθεσε 18, ενώ Betsson MVP ήταν ο Βαγγέλης Τακτικός που πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.
Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Γιώργος Κάτρης που σημείωσε 22 πόντους μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ, ενώ double double είχε και ο Τάσος Βασιλείου με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε. Οι Warriors διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και παρά το μικρό ρόστερ με το οποίο παρατάχθηκαν, κατάφεραν να πάρουν το καλύτερο από όλους.

Τι δε μας άρεσε. Η Ένωση έδειξε πως χωρίς το Μιχάλη Σταμουλάκη έχει πολλά προβλήματα στο παιχνίδι της, καθώς δε μπόρεσε να ανοίξει την άμυνα των αντιπάλων της, ενώ δεν τροφοδοτήθηκε σωστά ο Τάσος Βασιλείου.

AKARNANIA WARRIORS (Χρήστος Τσάσσης): Δρακούσης 21(5), Μπαρμπάκης 2, Πετρέκας 1, Τακτικός 5, Τσαμάκης 18(5), Τσάσσης 8(1), Χριστογιάννης.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ: Βασιλείου 10(1), Καρακώστας Χ. 3, Καραμπλιάνης 4, Κάτρης Ι. 2, Κάτρης Γ. 22(1), Κουμάσης 2, Μπλαχούρας 8, Πλιάτσικας, Τσιούνης 2.