02/07/2021
Pink Panthers 15 14 8 17 14 68 -
Destroyed Pistons 9 14 12 19 6 60 -

Ο Φλώρος καθάρισε στην παράταση!

Πέμπτη 1, Ιουλίου ξεκινήσαμε και Παρασκευή 2, Ιουλίου τελειώσαμε στο Μπασκετάκι Αρένα. Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που κρίθηκε στην παράταση , οι Pink Panthers με τον Φλώρο πρωταγωνιστή σε εκείνο το σημείο να βάζει 6 πόντους επικράτησαν με 68 – 60 των Destroyed Pistons!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γκρι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και με Ρουκουνάκη(5) και Σπανόπουλο να είναι τα κύρια όπλα προηγήθηκαν. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι Ροζ Πάνθηρες πάτησαν καλύτερα στο γήπεδο και με πρώτα βιολιά τους Μοσκιού(4) και Μαυρογόνατο(4) πέρασαν μπροστά με 15 – 9.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι με τον Σπανόπουλο να παίρνει μπροστά με 7 πόντους, προσπαθούσαν να γυρίσουν τούμπα το ματς, αλλά οι Panthers με τρίποντες βόμβες από Παπουτσή , Θ. Βενάρδο, 4 πόντους του Τζόγια και καλάθια από Σταφυλαράκη και Μόσκιου , πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29-23!

Το ντέρμπι συνεχιζόταν και στην τρίτη περίοδο καθώς οι φιλοξενούμενοι με Σπανόπουλο(5) και Μάλφα(5) να ειναι πρωταγωνιστές έφεραν το ματς στα ίσια.Οι Ροζ Πάνθηρες με τρίποντο του Βεναρδου και γκολ φάουλ του Κοντού πήραν ξανά μικρό προβάδισμα(37-35).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pink Panthers με τον Παπουτσή να ντύνεται Stef Curry με τρία συνεχόμενα τρίποντα κρατούσαν το προβάδισμα, για να έρθουν από την αντίπαλη μεριά Ρουκουνάκης με 5, Σπανόπουλος και Καρατσίκος να μειώσουν 46 – 44. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με Π. Βενάρδο, Μαυρογόνατο και γκολ φάουλ του Μοσκιού, ενώ οι Pistons με τον Σπανόπουλο(6) να κάνει μεγάλο ματς έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στην παράταση οι Ροζ Πάνθηρες ήταν εμφανώς καλύτεροι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φλώρο που πέτυχε 6 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Κοντό που πρόσθεσε 4, επικράτησαν με 68 – 60 των Destroyed Pistons που σκόραραν με Σπανόπουλο, Ρουκουνάκη και Καρατσίκο.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γρηγόρης Παπουτσής με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ρουκουνάκης με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Panthers είχαν 16/51 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 12 / 19 βολές, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Pistons είχαν 18 / 51 δίποντα, 2 / 24 τρίποντα τρίποντα, 18 / 27 βολές, θα τα κατέβαζαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Pink Panthers (Π.Βενάρδος ): Φλώρος 6, Μόσκιου 10, Τζόγιας 6 (6ρ.), Λύτρας 1, Θ.Βενάρδος , Μαυρογόνατος 7, Π.Βενάρδος Κοντός 7, Σταφυλαράκης 6(7ρ.), Παπουτσής 17(6ρ.).

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Καρέτσης, Αντώνος 2(9ρ.), Μάλφας 7 (13ρ.), Καρατσίκος 58ρ.), Μαρώλιας( 6 ρ.), Σπανόπουλος 26(3ας.), Ρουκουνάκης 20(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη μάχη που κατέληξε σε παράταση.