28/04/2022
Brazzers 20 12 16 18 - 66 -
New World Fix 23 23 24 14 - 84 -

Ο Γαλανός τα… έλεγε!

Την είσοδο τους στα playoff της Elite πήραν οι New World Fix, αφού κέρδισαν τους Brazzers στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 84-66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 23-20 υπέρ των Fix που είδαν τους Ντιαλό και Σιάποντη να βάζουν από 8 πόντους. Για τους Brazzers, 11 έβαλε ο Βαρθολομαίος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι New World Fix πάτησαν το γκάζι. Σιάποντης και Ντιαλό είχαν βάλει μαζί 33 πόντους και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-33. Για τους Brazzers, που δεν ήταν καλόι στην άμυνα, 6 έβαλε ο Θανάσης Δαρδαμάνης.

Το κίνητρο ήταν μεγάλο για την ομάδα του Γαλανού, ο οποίος αφού ήθελε ανελλιπώς τα playoff (απέλυσε δύο προπονητές και ανέλαβε τα ηνία) οδήγησε τους Fix σε ένα ακόμα μεγάλο 24-16 σερί και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 22, 70-48. Για τους «ακέφαλους» Brazzers, που ήταν χωρίς τον προπονητή τους, 4 πόντους σημείωσε ο Ορέστης Κούρογλου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα είχαν κριθεί και ο ρυθμός του ματς έπεσε. Το τελικό 84-66 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς, αφού οι New World Fix ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό και δίκαια έφτασαν στην νίκη. Μία νίκη, που τους δίνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Elite, εκεί όπου θ' αντιμετωπίσουν τους Stifado Bulls. Με Retirees οι Brazzers.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Σιάποντης με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Δαρδαμάνης με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Brazzers είχαν 26/60 εντός πεδιάς, 12/29 τρίποντα και 2/5 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 35/78 εντός πεδιάς, 9/22 τρίποντα και 5/7 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 3 τάπες.

Brazzers (Βενέτης): Ζαφειράκης 6, Δαρδαμάνης 19, Βαρθολομαίος 16, Κωνσταντινίδης 2, Κούρογλου 5, Γιοβάνης 9, Χαλκιόπουλος 9.

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 2, Ντρες, Μπερδεμπές 20, Ζωιτός 13, Ντιαλό 20, Σιάποντης 29, Κιτσαντάς

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!