13/09/2021
Gerakas Hawks 11 9 13 16 7 56 -
Pressof BC 6 10 16 17 5 54 -

Ο Γκόρος πήρε από το χέρι τους Gerakas Hawks!

Οι Gerakas Hawks πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς απέναντι στην μαχητική Pressof με 56-54 έχοντας τον Γκόρο σε εκπληκτική μέρα, αν και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο. Το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού, ο Γκόρος έστειλε την ομάδα του στο +2 στα 10 δευτερόλεπτα, ο Τσορτός με σουτ από τα έξι μέτρα έστειλε το ματς στην παράταση όπου εκεί οι Gerakas Hawks επικράτησαν δύσκολα και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη!
Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι Gerakas Hawks, οι οποίοι φάνηκαν να πατάνε πιο  δυνατά στο παρκέ και να συνδέονται με μεγαλύτερη ευκολία με το αντίπαλο καλάθι. Η Pressof έδειχνε να μην μπορεί να βρει ρυθμό, ήταν άστοχοι οι παίκτες της και το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τα Γεράκια με 11-6. Τέσσερις πόντους είχε ο Κουμεντάκης για τους γηπεδούχους, ενώ από τρεις είχαν Χατζίδης και Βρεττός για την φιναλίστ του Summer League.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες κατάφεραν να εξουδετερώσουν η μία την άλλη, η Pressof βρήκε μερικά εύκολα καλάθια και έτσι έμεινε κοντά στο σκορ. Οι Gerakas Hawks είχαν μόνιμους σκόρερ τους Κουμεντάκη (6) και Γκόρο (3) ενώ η Pressof βρήκε λύσεις από τον Τρατολάτη που πέτυχε πέντε πόντους.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Pressof μπήκε στο παρκέ μεταμορφωμένη και με σερί 8-0 πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-24 (23′). Οι Gerakas Hawks αντέδρασαν και ισοφάρισαν, ενώ το υπόλοιπο του δεκαλέπτου ήταν ντέρμπι και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους Hawks με 33-32. Ο Γκόρος πέτυχε και τους 13  πόντους των γηπεδούχων, ενώ οι Χατζίδης και Παραράς είχαν από τέσσερις για την Pressof.
Ανώτερη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Pressof, έπαιξε έξυπνα και χτύπησε τους αντιπάλους τους στον αιφνιδιασμό. Με αυτό τον τρόπο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 45-39 (38′). Οι Gerakas Hawks όμως στα τελευταία δύο λεπτά πέτυχαν 10 πόντους και πήραν κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Γκόρου 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, 49-47. Ο Τσορτός με δίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο έστειλε το ματς στην παράταση γράφοντας το 49-49. Εκεί οι Gerakas Hawks ήταν πιο συγκεντρωμένοι, πέτυχαν καλάθια σε κρίσιμα σημεία και τελικά νίκησαν την Pressof με 56-54. Ο Γκόρος στα τελευταία 15 λεπτά είχε 11 πόντους για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους Τρατολάτης και Καραντζιάς είχαν από πέντε πόντους.
Hall Of Brands MVP ο Δημήτρης Γκόρος με 29 πόντους έχοντας 5/10 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 10/13 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη. Καλύτερος της Pressof ο Σάββας Χατζίδης με 11 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.
Συνολικά οι Gerakas Hawks είχαν 14/34 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 13/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα και 13 λάθη. Η Pressof είχε σύνολο 18/49 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 6/16 βολές, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 14 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.
Gerakas Hawks (Πικάσης): Αρβανιτάκης, Γκόρος 29 (3τρ 7ρ), Πικάσης 8 (1), Αβαράκης, Κουμεντάκης 16 (17ρ), Τοπούζογλου 3 (1), Τζελέπης.
Pressof (Μπαλάσκας): Βρεττός 6 (2), Τρατολάτης 11 (2), Μπαλάσκας, Τσορτός 6, Χατζίδης 11 (14ρ), Καραντζιάς 6 (8ρ), Μακαρίτης 6, Παραράς 8 (7ρ).
Τι μας άρεσε: Τα τελευταία δύο λεπτά με την ανατροπή των Gerakas Hawks και το buzzer του Τσορτού!